Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Neplata contributie la pensie pentru pfa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Neplata contributie la pensie pentru pfa

Buna ziua!

Am un PFA din ianuarie 2012, iar in iulie 2012 m-am angajat. In cele 6 luni cat nu am fost angajata nu am platit pensia si nici nu am contract cu ei. stiu ca din momentul in care esti angajat nu mai platesti pensia.

intrebarea mea este urmatoarea: pentru cele 6 luni trebuie sa mai platesc pensia daca venitul meu net anual a fost undeva la 3000 RON?

Va multumesc!
Titularul unei P.F.A. care nu este salariat este obligat la plata lunara a C.A.S. in cuantum de 31,3% din venitul realizat dar nu mai putin de 35% din salariul mediu pe economie (pentru 2014 avem 35% x 2298 x 31,3% = 252 prin rotunjire).

in cazul dvs., daca realizati un venit anual (incasari - plati) mai mare de 4 salarii medii pe economie (pentru 2014 avem 4 x 2298 = 9192) trebuie sa platiti C.A.S. pentru lunile in care nu ati fost salariata.