Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului subinginer mecanic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului subinginer mecanic

buna ziua tuturor, as vrea daca se poate, sa primesc o fisa de post pentru subinginer mecanic.
va multumesc:)
S.C. -----------

POSTUL: SUBINGINER MECANIC COR 214502

Cerin]e: 1.Studii: de specialitate;
2.Vechime: minim 5 ani `n specialitate;
3.Alte cerin]e: comunicare, cunoasterea legisla]iei muncii;

Relatii:
1. Ierarhice: -este subordonat [efului de abator.
-are `n subordine maistrul mecanic si toti angajatii
calificati `n profilul mecano-energetic;;
2. Func]ionale: ing. energetician de la centrul societa]ii, [eful sectorului aprovizionare, repara]ii, transport

Atribu]ii si rspunderi:

1. `n domeniul activita]ii de intretinere si repara]ii:
• `ntocme[te planul annual de repara]ii si revizie tehnica a utilajelor, masinilor si instalatiilor din abator si-l prezint inginerului sef de abator pentru a fi analizat si propus spre aprobare directorului general adjunct;
• conform programului de reparatii, revizie, stabileste necesarul annual, defalcat pe trimestre de piese de schimb pentru efectuarea acestora si a tuturor lucrarilor curente de `ntretinere. Lucrarea este discutata cu inginerul energetician de la centrul societatii si analizata cu inginerul sef de abator pentru a fi trimisa sectorului de aprovizionare;
• elaboreaza graficul de opriri pentru utilajele, ma[inile si instala]iile tehnologice, perioadele de `ntrerupere a functionarii acestora, si `mpreuna cu seful de abator si cu inginerul energetician, analizeaza si propune acest program spre aprobare conducerii;
• `n baza documentatiilor tehnice, raspunde de efectuarea receptiilor la masini, utilaje si instalatii din punct de vedere al `ndeplinirii conditiilor de siguranta `n exploatare;
• raspunde, alaturi de maistrul mecanic, de calitatea reparatiilor, reviziilor tehnice, de mentinerea in stare de functionare a masinilor, utilajelor si instalatiilor existente in abator;
• stabileste impreuna cu maistrul mecanic, piesele de schimb, subansamblele, ce se pot reconditiona `n atelierele proprii ale societatii sau la unitati specializate din afara societatii. Piesele reconditionate vor fi receptionate, inainte de a fi folosite in procesul de reparatie, revizie, intretinere

2. ~n domeniul gospodaririi energiei si gazelor naturale:
• elaboreaza un program in domeniul gospodaririi energiei si gazelor naturale `n toate sectoarele de productie si la toate locurile de munc din cadrul abatorului, urmarind incadrarea in consumurile specifice de energie electrica, termica, gaz metan, apa, abur, la parametri impusi de siguranta functionarii instalatiilor;
• `n colaborare cu inginerul energetician de la centrul societatii analizeaza:
-bilanturile energetice si programele de economisire si folosire judicioasa a tuturor resurselor energetice;
-`n permanenta curba de sarcina si a regimului de consum de energie de toate formele;
-ia masuri de eliminare a deficientelor constatate `n sistemele de alimentare cu energie, gaze, apa, abur;
• propune conducerii abatorului, achizitionarea aparatelor de masura si control, pentru masurarea tuturor resurselor de energie, in vederea cunoasteriiin permanenta a consumurilor realizate, pentru a se putea lua masuri eficiente, de incadrare in programele stabilite;
• intocmeste documentatiile necesare pentru obtinerea autorizatiilor, avizelor, acordurilor pentru consumurile de energie de toate formele si punerea in functiune a utilajeleo si instalatiilor ce necesita aceste aprobari;

3. ~n domeniul exercitarii atributiilor de control, masuratori si `ncercari mecano-energetice:
• controleaza conform prescriptiilor tehnice, felul cum muncitoriui asigura suprevegherea permanenta a masinilor, instalatiilor si utilajelor in vederea mentinerii acestora in buna stare de functionare;
• asigura si raspunde de siguranta in functionare a tuturor masinilor, utilajelor si instalatiilor din abator, cu deosebire a acelora cu grad ridicat in exploatare;
• intocmeste la inceputul anului, un program de executare a verificarilor, masuratorilor si `ncercarilor preventive a utilajelor si instalatiilor mecanico-energetice si de automatizare si asigura efectuarea acestor incercari preventive;
• in situatia cand constata un pericol iminent, ia masuri de oprire a utilajelor si instalatiilor mecanico-energetice si de automatizare;
• raspunde de dotarea masinilor si instalatiilor cu aparatura de protectia muncii si de tehnica securitatii muncii ca si de dotarea sectoarelor mecanico-energetice cu mijloace si materiale de prevenire a incendiilor;
• controleaza modul cum sunt respectate instruirile efectuate, in probleme de protectia muncii, de prevenire a accidentelor, a imbolnavirii profesionale, prevenirea incendiilor, protejarea mediului inconjurator, a muncitorilor angajati in sectorul mecanic al abatorului, propunand inginerului sef de abator masuri eficiente de imbunatatire a acestei activitati si de sanctionare severa a abaterilor constatate;

4. alte atributii si raspunderi:
• este preocupat in permanenta de ridicarea nivelului profesional al muncitorilor, a calificarii acestora la locul de munca;
• controleaza modul cum se folosesc, de catre personalul din subordine, echipamentele si materialele de protectia muncii, a dispozitivelor de siguranta si echipamentul de lucru si protectie;
• intocmeste documentatia necesara pentru aprobarea casarii mijloacelor fixe de catre A.G.A.;
• la nivelul S.C. ----------------S.A. Iasi, , indeplineste, in relatia cu Autoritatea Rutiera Romana (ARR), functia de “persoana desemnata sa conduca permanenet si efectiv, activitatea de transport rutier de marfuri”, avand ca atributii:
-sa intocmeasca documentatia necesara acordarii licentei de transport in interes propriu si al licentei de executie pe masini;
-sa efectueze verificarea diagramelor tahograf privind respectarea timpilor de conducere si de odihna;
• indeplineste si alte sarcini curente ce cad in sfera sa de activitate sau anumite probleme solicitate de catre conducerea societatii.
Fi[a postului constituie anexa la contractul individual de munc al salariatului.
Prezenta fi[a a fost intocmit `n 2 (doua) exemplare.

DIRECTOR GENERAL, OFICIUL JURIDIC,

DIRECTOR EXECUTIV,

multumesc mult!=D>