avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obiectul dosarului : granituire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obiectul dosarului : granituire

Buna ziua. M-ar interesa ce facilitati am in cererea de achitare a taxei judiciare de timbru. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: GEORGETA CHARALAMPOUS , Avocat 17:50, 27 August 2014
Daca nu aveti posibilitatea sa achitati taxa judiciara de timbru, puteti face la instanta, cerere de ajutor public judiciar.
Art. 90 Cod Procedura Civila
"Condiţii de acordare
(1) Cel care nu este în stare să facă faţă cheltuielilor pe care le presupune declanşarea şi susţinerea unui proces civil, fără a primejdui propria sa întreţinere sau a familiei sale, poate beneficia de asistenţă judiciară, în condiţiile legii speciale privind ajutorul public judiciar.
(2) Asistenţa judiciară cuprinde:
a) acordarea de scutiri, reduceri, eşalonări sau amânări pentru plata taxelor judiciare prevăzute de lege;
b) apărarea şi asistenţa gratuită printr-un avocat desemnat de barou;
c) orice alte modalităţi prevăzute de lege.
(3) Asistenţa judiciară poate fi acordată oricând în cursul procesului, în tot sau numai în parte."
OUG 51/2008 actualizata stabileste conditiile de acordare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu am bani de proces, cum procedez? ovidiuget ovidiuget Trebuie sa sustin un proces in instanta ca si reclamant si ma tem ca nu voi avea bani de taxa de timbru judiciar, fiind vorba de o succesiune cu dosire de ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati cu un sfat- partaj, ajutor public judiciar nsm nsm Am divortat anul trecut , fosta sotie nu doreste sa ne intelegem amiabil in ceea ce priveste partajul . Avand un salariu net de 1014 lei doresc sa aflu in ce ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru ContSters79057 ContSters79057 As dori sa stiu in ce situatii se poate solicita reducerea taxei de timbru, aceasta urmand a fi in jur de 7000 lei , iar eu in acest moment nu ... (vezi toată discuția)