Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obiectul dosarului : granituire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obiectul dosarului : granituire

Buna ziua. M-ar interesa ce facilitati am in cererea de achitare a taxei judiciare de timbru. Multumesc.
Daca nu aveti posibilitatea sa achitati taxa judiciara de timbru, puteti face la instanta, cerere de ajutor public judiciar.
Art. 90 Cod Procedura Civila
"Condiţii de acordare
(1) Cel care nu este în stare să facă faţă cheltuielilor pe care le presupune declanşarea şi susţinerea unui proces civil, fără a primejdui propria sa întreţinere sau a familiei sale, poate beneficia de asistenţă judiciară, în condiţiile legii speciale privind ajutorul public judiciar.
(2) Asistenţa judiciară cuprinde:
a) acordarea de scutiri, reduceri, eşalonări sau amânări pentru plata taxelor judiciare prevăzute de lege;
b) apărarea şi asistenţa gratuită printr-un avocat desemnat de barou;
c) orice alte modalităţi prevăzute de lege.
(3) Asistenţa judiciară poate fi acordată oricând în cursul procesului, în tot sau numai în parte."
OUG 51/2008 actualizata stabileste conditiile de acordare.