Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru

As dori sa stiu in ce situatii se poate solicita reducerea taxei de timbru, aceasta urmand a fi in jur de 7000 lei , iar eu in acest moment nu realizez venituri? Unde trebuie sa te adresezi pentru a cere reducerea taxei de timbru? Daca acest demers se face inainte de primul termen sau poate fi facut si la primul termen?
Este prevazut in codul de procedura civila
Capitolul V
Asistenta judiciara

Art. 74 - Cel care nu este în stare sa faca fata cheltuielilor unei judecati, fara a primejdui propria sa întretinere sau a familiei sale, poate cere instantei sa-i încuviinteze asistenta judiciara

Art. 75 - Asistenta judiciara cuprinde:
acordarea de scutiri, reduceri, esalonari sau amânari pentru plata taxelor judiciare de timbru, a timbrului judiciar si a cautiunilor;
apararea si asistenta gratuita printr-un avocat delegat de baroul avocatilor.
Asistenta judiciara poate fi încuviintata oricând în cursul judecatii, în totul sau numai în parte.

Art. 76 - Cererea de asistenta judiciara se face în scris si se depune la instanta de judecata pentru situatiile prevazute la art. 75 alin. 1 pct. 1 sau, dupa caz, la baroul avocatilor pentru situatiile prevazute la art. 75 alin. 1 pct. 2, potrivit legii.
Sumele necesare asistentei judiciare gratuite se stabilesc anual prin legea bugetului de stat*).

Iata si un formular de pe "dreptonline":DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata Popescu Maria, cu domiciliul in Bucuresti, str. Frumoasa, nr 1, sect 1, recurenta in Dosarul nr xxxx/xxxx, formulez

CERERE DE REDUCERE A TAXEI DE TIMBRU

Va rugam sa dispuneti reducerea sau macar esalonarea la plata a taxei de timbru in suma de xxxx RON, deoarece sunt persionara si primesc lunar o pensie de xxx RON din care intretin si un copil minor.

In drept, imi intemeiez cererea pe prevederile art. 74, 75 si urm C. pr. civ..

In dovedirea cererii mele anexez
cupon pensie
certificat nastere Ionescu Ioana

Va rog sa binevoiti a cerceta cererea mea siu fata de situatia materiala foarte grea in care ma aflu si imposibilitatea de a achita suma reprezentand contravaloarea taxei de timbru fara a primejdui intretinerea familiei mele, va rog sa admiteti cererea si sa dispuneti reducerea acestei taxe.

Va multumesc

Popescu Maria

mai cautati si pe forum, av. Posdarie Adrian a mai postat un model de cerere si oug 51 din 1998!

Conform OUG 51/2008, beneficiaza de ajutor public judiciar persoanele care venitul mediu net lunar pe membru de familie este sub 500 lei, in ultimele 2 luni de la data introducerii cererii.
Ajutorul public judiciar se acorda in proportie de 50% daca venitul este sub 800 lei.
Puteti formula cererea de scutire de taxa de timbru si la primul termen de judecata la care veti atasa inscruri cu privire la venituri ( adeverinta de la administartia Financiara de sector, etc), precum si o declaratie pe propria raspundere in care sa precizati daca ati beneficiat sau nu de ajutor public judiciar in ultimele 12 luni.
Articolele indicate de dvs, respectiv art. 74-81 din Codul de procedura civila au fost abrogate prin OUG nr. 51/2008.

andretag81 a scris:

Este prevazut in codul de procedura civila
Capitolul V
Asistenta judiciara

Art. 74 - Cel care nu este în stare sa faca fata cheltuielilor unei judecati, fara a primejdui propria sa întretinere sau a familiei sale, poate cere instantei sa-i încuviinteze asistenta judiciara

Art. 75 - Asistenta judiciara cuprinde:
acordarea de scutiri, reduceri, esalonari sau amânari pentru plata taxelor judiciare de timbru, a timbrului judiciar si a cautiunilor;
apararea si asistenta gratuita printr-un avocat delegat de baroul avocatilor.
Asistenta judiciara poate fi încuviintata oricând în cursul judecatii, în totul sau numai în parte.

Art. 76 - Cererea de asistenta judiciara se face în scris si se depune la instanta de judecata pentru situatiile prevazute la art. 75 alin. 1 pct. 1 sau, dupa caz, la baroul avocatilor pentru situatiile prevazute la art. 75 alin. 1 pct. 2, potrivit legii.
Sumele necesare asistentei judiciare gratuite se stabilesc anual prin legea bugetului de stat*).

Iata si un formular de pe "dreptonline":DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata Popescu Maria, cu domiciliul in Bucuresti, str. Frumoasa, nr 1, sect 1, recurenta in Dosarul nr xxxx/xxxx, formulez

CERERE DE REDUCERE A TAXEI DE TIMBRU

Va rugam sa dispuneti reducerea sau macar esalonarea la plata a taxei de timbru in suma de xxxx RON, deoarece sunt persionara si primesc lunar o pensie de xxx RON din care intretin si un copil minor.

In drept, imi intemeiez cererea pe prevederile art. 74, 75 si urm C. pr. civ..

In dovedirea cererii mele anexez
cupon pensie
certificat nastere Ionescu Ioana

Va rog sa binevoiti a cerceta cererea mea siu fata de situatia materiala foarte grea in care ma aflu si imposibilitatea de a achita suma reprezentand contravaloarea taxei de timbru fara a primejdui intretinerea familiei mele, va rog sa admiteti cererea si sa dispuneti reducerea acestei taxe.

Va multumesc

Popescu Maria

va multumesc mult,o zi buna!