Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Abonament naveta profesor
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Abonament naveta profesor

Abonamentul pentru naveta la profesori se doconteaza integral sau se aplica vreo furmula de calcul daca exista vreo lege in acest sens si de cand este valabila aceasta?
Multumesc!
Abonamentul se deconteaza integral. Doar cand folositi masina personala se deconteaza echivalentul a 7,5 l la 100 de km.
Ma refeream la transportul intrajudetean am citit pe numeroase ziare de pe internet ca mai nou se dau pentru distanta de la orasul de domiciliu pana la servici doar 26 lei pentru primii 3 km iar dupa aceea pentru fiecare km se adauga cate 2 lei adica de exemplu pentru o naveta de 20 km se acorda doar in jur de 60 lei iar abonamentul costul real al acstuia este de 160 lei deci practic e un fel de a zice ca decontam .
"Naveta se deconteaza din bugetul consiliului local de care apartine scoala, si se deconteaza conform Instructiunii nr. 2 din 2010 (sau 2011). Ce prezentati dv. este decontarea conform Legii bugetului de stat, din bugetul scolii, daca scoala are fonduri.
Acolo unde exista legislatie specifica unui domeniu de activitate (aici este Instructiunea ministrului), se aplica aceasta. Deci va deconteaza de la domiciliu pana la scoala si inapoi.