avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 394

Buna ziua!

Am primit o notificare de la fisc ca nu am depus 394. Firma a raportat in 300 o achizitie prin bon fiscal cu CUI firmei pe bon, dar nu a mai depus 394.
Trebuia depus 394?
Multam!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 09:59, 29 August 2014
Potrivit Ordinul nr. 3596/2011 in D394:

În declaraţie nu se înscriu facturile emise prin autofacturare şi bonurile fiscale care îndeplinesc condiţiile unei facturi simplificate conform prevederilor art. 155 alin. (11), (12) şi (20) din Codul fiscal. Prevederea referitoare la bonurile fiscale se va aplica numai până la data de 31 decembrie 2014.

Raspundeti la respectiva notificare printr-o adresa in care explicati situatia si atasati copie dupa bonul fiscal.
Ultima modificare: Vineri, 29 August 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 394 breja breja Bonurile fiscale mai mici de 100euro care au cod fiscal se mai trec in decl 394. In Ord 4019/2014 nu se specifica nimic de bonuri fiscale.Mai am o nelamurire ... (vezi toată discuția)
Bonuri trecute in d394 sfarghiuelena sfarghiuelena Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca in D394 la livrari se trec bonurile fiscale emise clientilor.Va multumesc. O zi buna! (vezi toată discuția)
Bonuri de combustibil si d394 alinafay_bv alinafay_bv 1. Deducerea TVA de pe bon Deducerea TVA de pe documentului justificativ bon (fara factura) se poate face daca: • valoarea bonului inclusiv TVA este ... (vezi toată discuția)