Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 394

Buna ziua!

Am primit o notificare de la fisc ca nu am depus 394. Firma a raportat in 300 o achizitie prin bon fiscal cu CUI firmei pe bon, dar nu a mai depus 394.
Trebuia depus 394?
Multam!
Potrivit Ordinul nr. 3596/2011 in D394:

În declaraţie nu se înscriu facturile emise prin autofacturare şi bonurile fiscale care îndeplinesc condiţiile unei facturi simplificate conform prevederilor art. 155 alin. (11), (12) şi (20) din Codul fiscal. Prevederea referitoare la bonurile fiscale se va aplica numai până la data de 31 decembrie 2014.

Raspundeti la respectiva notificare printr-o adresa in care explicati situatia si atasati copie dupa bonul fiscal.
Ioan Petru Butariu, Contabil