Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore lucrate peste program
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore lucrate peste program

Un salariat a lucrat cate 2 ore peste program in zilele de L,M,M,J deci are 8 ore suplimentare. Nu se platesc ci se da o zi libera in intervalul urmator.
Cum se intocmeste pontajul in luna cand se lucreaza suplimentar si cum in luna cand e liber si e pontat?
Multumesc!
Pontajul se efectueaza astfel
- in luna in care efectueaza munca suplimentara se trece orele lucrate zilnic , iar din total lucrate se va mentiona orele lucrate suplimentar.

- in luna in care se acorda zi libera , se va ponta ca si fiind prezent . Unii angajatorii trec recuperare.