Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu trecut pe notificarea de plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu trecut pe notificarea de plata

Buna ziua,

Fac o notificare de plata firmei unde lucrez.Sunt insarcinata si momentan sunt in CM.Sunt angajata din Iulie 2013 cu salariul brut 800 lei (minim pe economie).Conform legii salariul minim a crescut ,in prezent pana la 900 lei. Verbal am convenit ca salariul meu in mana sa fie 800 ron cu 8 ore lucrate/zi.Pe notificare ce salariul trebuie sa trec? (Am de luat restanta 01-07 respectiv 31-07/2014).In aceasta perioada am lucrat pana pe data de 18 ,dupa care am intrat in CO fara a mi se plati vre-o indemnizatie de CO.Trec salariul legal net de 670? sau 800? Multumesc!
Buna seara,

Nu semnam state de plata, insa am avut ocazia sa vad unul din luna aprilie si la salariul de baza era trecut 850. Cand m-am angajat in 2013 salariul de pe CIM era 800. Nu mi s-a schimbat contractul, nu am semnat acte aditionale,mi s-a dat la cerere o decizie colectiva cu marirea de salariu de la 850 la 900 lei.Eu am de luat salariu restant pe luna iulie.

Concluzie: Pe CIM semnat in iulie 2013 am salariul brut 800;
Pe statul de plata (aprilie 2014) vazut ,salariu de incadrare 850;
Pe decizia colectiva obtinuta az,i am 900.

Netul pe care l-am discutat cu patronul nu are relevanta pt ca este 800.
Prin urmare, salariul dvs este de 900 lei brut. Acesta trebuie trecut in notificare.