avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu trecut pe notificarea de plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu trecut pe notificarea de plata

Buna ziua,

Fac o notificare de plata firmei unde lucrez.Sunt insarcinata si momentan sunt in CM.Sunt angajata din Iulie 2013 cu salariul brut 800 lei (minim pe economie).Conform legii salariul minim a crescut ,in prezent pana la 900 lei. Verbal am convenit ca salariul meu in mana sa fie 800 ron cu 8 ore lucrate/zi.Pe notificare ce salariul trebuie sa trec? (Am de luat restanta 01-07 respectiv 31-07/2014).In aceasta perioada am lucrat pana pe data de 18 ,dupa care am intrat in CO fara a mi se plati vre-o indemnizatie de CO.Trec salariul legal net de 670? sau 800? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:19, 2 Septembrie 2014
Buna seara,

Nu semnam state de plata, insa am avut ocazia sa vad unul din luna aprilie si la salariul de baza era trecut 850. Cand m-am angajat in 2013 salariul de pe CIM era 800. Nu mi s-a schimbat contractul, nu am semnat acte aditionale,mi s-a dat la cerere o decizie colectiva cu marirea de salariu de la 850 la 900 lei.Eu am de luat salariu restant pe luna iulie.

Concluzie: Pe CIM semnat in iulie 2013 am salariul brut 800;
Pe statul de plata (aprilie 2014) vazut ,salariu de incadrare 850;
Pe decizia colectiva obtinuta az,i am 900.

Netul pe care l-am discutat cu patronul nu are relevanta pt ca este 800.
Prin urmare, salariul dvs este de 900 lei brut. Acesta trebuie trecut in notificare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu de incadrare MIHAELA SMARANDACHE MIHAELA SMARANDACHE Va rog sa ma ajutati si pe mine sunt asistenta personala persoana cu handicap de ce la marirea salariului minim pe economie asitentilor personali nu li se ... (vezi toată discuția)
Salariul minim / economie / 2014 RusRIM RusRIM Buna ziua, Nu prea inteleg ce va urma. In MO 703/15.11.2013 a fost publicata HG 871 cu privire la nivelul salariului brut minim /economie. Acum, ca au aparut ... (vezi toată discuția)
Salariu angajare studii medii 600 ron? Alinush11 Alinush11 Buna ziua Apelez la dumneavoastra in speranta a fi lamurita intr-o problema.Am aplicat la un job de asistent manager la o firma de traduceri.In urma discutiei ... (vezi toată discuția)