Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... LEGEA DREPTURILOR PACIENTULUI
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

LEGEA DREPTURILOR PACIENTULUI

Buna ziua!

Sunt medic de familie si, ca urmare a unor controale operative desfasurate de sistemul de asigurari de sanatate, am fost chemat la Corpul de Control cu fisele de consultatii ale mai multor pacienti. Intrebarea mea este daca trebuie sa obtin consimtamantul pacientilor pentru a ma duce cu fisele lor la corpul de control.

Va multumesc.
ttnkmn, utilizator
Atentie sporita cu accesul la datele cu caracter personal
Exista legislatie europeana speciala in domeniu
- Conventia de punere in aplicare a Acordului Schengen din 14 iunie 1985 intre guvernele statelor din Uniunea Economica Benelux, Republicii Federale Germania si Republicii Franceze privind eliminarea treptata a controalelor la frontierele comune, publicata in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene-L 239, 22.9.2000, p. 19.
- Conventia pentru protejarea persoanelor fata de prelucrarea automatizata a datelor cu caracter personal, adoptata la Strasbourg la 28 ianuarie 1981, ratificata prin Legea nr.682/2001.
- Decizia cadru 977/2008/JAI privind protectia datelor cu caracter personal prelucrate in cadrul cooperarii politienesti si judiciare in materie penala.
- Decizia-cadru 2006/960/JAI a Consiliului privind simplificarea schimbului de informatii si date operative intre autoritatile de aplicare a legii ale statelor membre ale Uniunii Europene.
- Directiva 95/46/CE, publicata in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene L 281, 23.11.1995;
- Conventia pentru protejarea persoanelor fata de prelucrarea automatizata a datelor cu caracter personal (ETS nr. 108), Consiliul Europei, 28.1.1981 (Conventia 108 a Consiliului Europei).
- Protocolul aditional la Conventia pentru protejarea persoanelor fata de prelucrarea automatizata a datelor cu caracter personal, cu privire la autoritatile de control si fluxul transfrontalier al datelor, adoptat la Strasbourg la 18 noiembrie 2001, ratificat prin Legea nr. 55 /2005.
National exista o vasta legislatie care priveste problema in discutie
- Decizia ANSPDCP Nr. 60 din 6 iunie 2006 privind stabilirea unor formulare tipizate ale notificărilor prevăzute de Legea nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date;
- Decizia ANSPDCP Nr. 89 din 18 iulie 2006 privind stabilirea categoriilor de operaţiuni de prelucrare a datelor cu caracter personal, susceptibile de a prezenta riscuri speciale pentru drepturile si libertăţile persoanelor;
- Decizia ANSPDCP Nr. 90 din 18 iulie 2006 privind cazurile in care nu este necesara notificarea prelucrării unor date cu caracter personal;
- Decizia ANSPDCP Nr. 91 din 18 iulie 2006 privind cazurile in care este permisa notificarea simplificata a prelucrarii datelor cu caracter personal;
- Hotararea Guvernului nr.781 din 25.07.2002 privind protectia informatiilor secrete de serviciu;
- Hotararea nr. 16/2005 pentru aprobarea Regulamentului de organizare si functionare a Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal;
- Instructiunile ministrului administratiei si internelor nr. 27/2010 privind masurile de natura organizatorica si tehnica pentru asigurarea securitatii prelucrarilor de date cu caracter personal efectuate de catre structurile/unitatile Ministerului Administratiei si Internelor;
- Legea nr 238/2009 privind reglementarea prelucrarii datelor cu caracter personal de catre structurile/unitatile Ministerului Administratiei si Internelor in activitatile de prevenire, cercetare si combatere a infractiunilor, precum si de mentinere si asigurare a ordinii publice;
- Legea nr. 102 din 03.05.2005 privind infiintarea, organizarea si functionarea Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal;
- Legea nr. 102/2005 privind infiintarea, organizarea si functionarea Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal - denumita în continuare A.N.S.P.D.C.P;
- Legea nr. 677 din 21.11.2001, privind protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulaţie a acestor date;
- Ordinul Avocatului Poporului nr. 75/2002 privind stabilirea unor masuri si proceduri specifice care sa asigure un nivel satisfacator de protectie a drepturilor persoanelor ale caror date cu caracter personal fac obiectul prelucrarilor;
- Ordinul Avocatului Poporului nr.52/2002 privind aprobarea Cerintelor minime de securitate a prelucrarilor de date cu caracter personal
Un aspect care nu trebue neglijat il constituie si relatia medic-pacient in baza principiilor deontologice ale confidentialitatii datelor si informatiilor
Incalcarea confidentialitatii relatiei medic-pacient devine nu doar o simpla abatere deontologica, ci si o infractiune.,care poate determina sesizarea Colegiul medicilor care trebuie sa se autosesizeze in cazurile de implicare a raspunderii disciplinare =Anexa 4, Legea nr. 306 din 28 iunie 2004 privind “Exercitarea profesiei de medic”, Sectiunea a 6-a, art. 69
Mai sunt aplicabile dispozitiile
Codului penal= Divulgarea secretului profesional - Divulgarea, fara drept , a unor date (starea sanatatii, boala de care sufera o persoana, etc.,) de catre aceluia caruia i-au fost incredintate (medic, asistenta, etc., ) sau de care a luat cunostinta in virtutea profesiei ori functiei daca fapta este de natura a aduce prejudicii (materiale sau morale, n.n.) unei persoane se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Sectiunea a 6-a, Art. 69 Raspunderea disciplinara

Art. 69.

(1) Medicul raspunde disciplinar (s.n.) pentru nerespectarea legilor si regulamentelor profesiei medicale, a Codului de deontologie medicala si a regulilor de buna practica profesionala, a Statutului Colegiului Medicilor din Romania, pentru nerespectarea deciziilor obligatorii adoptate de organele de conducere ale Colegiului Medicilor din Romania, precum si pentru orice fapte savarsite in legatura cu profesia, care sunt de natura sa prejudicieze onoarea si prestigiul profesiei sau ale Colegiului Medicilor din Romania.

(2) Raspunderea disciplinara a membrilor Colegiului Medicilor din Romania, potrivit prezentei legi, nu exclude (s.n.) raspunderea penala, contraventionala, civila sau materiala, conform prevederilor legale.

Capitolul I, sectiunea 1, art. 9. - (1): La primirea in randurile Colegiului Medicilor din Romania, medicul va depune juramantul lui Hipocrate in formularea moderna adoptata de Asociatia Medicala Mondiala in cadrul Declaratiei de la Geneva din anul 1975:
O data admis… voi pastra secretele incredintate de pacienti, chiar si dupa decesul acestora”.

Juridic, medicul care comunica fara acordul pacientului date cu caracter personal din fisa medicala a acestuia ,devine culpabil pentru consecintele comunicarii datelor medicale si intimitatea unei persoane aflata in suferinta intr-o unitate medicala,situatie apta de a-i crea prejudicii pacientului - cu implicare sociala si familiala.
Pacientul in aceste circumstante ,se poate institui ca parte civila impotriva impotriva conducerii spitalului in care lucreaza medicul in cauza.
ynocentta, utilizator