Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Profitul reinvestit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Profitul reinvestit

Buna ziua,
O firma cu cod CAEN 6201 (realizarea de soft la comanda) poate beneficia de scutirea impozitului pentru profitul reinvestit pentru achizitia de servere si calculatoare?
Buna seara ,
Scutirea de impozit a profitului reinvestit este tratată în Normele modificate ca aplicare la art. 19 indice 4 din Codul fiscal, articol introdus prin O.U.G. nr. 19/2014 – cu aplicare de la 1 iulie 2014.
În primul alineat, art. 19 indice 4 dispune că profitul investit în echipamente tehnologice – maşini, utilaje şi instalaţii de lucru –, astfel cum sunt prevăzute în subgrupa 2.1 din Catalogul privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe, folosite în scopul desfăşurării activităţii economice, este scutit de impozit.
Serverele si calculatoarele nu intra in subgrupa 2.1.