avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare contract de inchiriere in contabilitate ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare contract de inchiriere in contabilitate firma

Buna ziua, am un contract de inchiriere al unui apartament intre mine (persoana fizica) si o persoana juridica; am incercat sa-l inregistrez la ANAF pentru a plati impozit, dar, deoarece apartamentul este luat prin Prima Casa, mi s-a spus ca nu poate fi inregistrat decat cu acordul bancii, iar banca nu vrea sa-si dea acceptul sa inchiriez apartamentul...ca atare nu pot inregistra contractual respectiv.
In acelasi timp, chiriasul imi spune ca i s-a spus de la contabilitate ca nu se pot inregistra contabil si plati chirii decat pentru contracte cu viza ANAF (desi eu stiam ca nu e cazul, contractul vizat avand doar titlu executoriu si nicio implicatie contabila in firma respectiva). Gresesc eu? #-o#-o#-o
Ultima modificare: Luni, 8 Septembrie 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Ppa , utilizator 13:56, 9 Septembrie 2014
D-voastra daca nu inregistrati contractul la ANAF (si nu puteti deoarece creditorul v-a interzis acest lucru) si nu platiti impozit va aflati in situatia de evaziune fiscala, lasand la o parte ce vrea sa faca chiriasul.
Multumesc de raspuns, dar nu asta am intrebat, cunosc acest fapt ;-) Din pacate, cu toata buna vointa mea, nu se poate acest lucru...in aceasta tara e Ok sa tii un apartament nelocuit si sa continui sa platesti rate, intretinere si utilitati, in loc sa-l inchiriezi si sa continui sa-ti platesti rate, taxe si aberantul CASS la inchiriere, iar cand nu mai poti plati, se declara credit neperformant...dar intrebarea mea era cu totul alta in conditiile date: dpdv contabil poate chiriasul sa-l inregistreze in contabilitate si sa faca platile?
Ppa a scris:

Multumesc de raspuns, dar nu asta am intrebat, cunosc acest fapt ;-) Din pacate, cu toata buna vointa mea, nu se poate acest lucru...in aceasta tara e Ok sa tii un apartament nelocuit si sa continui sa platesti rate, intretinere si utilitati, in loc sa-l inchiriezi si sa continui sa-ti platesti rate, taxe si aberantul CASS la inchiriere, iar cand nu mai poti plati, se declara credit neperformant...dar intrebarea mea era cu totul alta in conditiile date: dpdv contabil poate chiriasul sa-l inregistreze in contabilitate si sa faca platile?


Potrivit Cod fiscal:

ART. 81 Declarații privind venitul estimat/norma de venit

(2) Contribuabilii care obțin venituri din cedarea folosinței bunurilor din patrimoniul personal, altele decât veniturile din arendare pentru care impunerea este finală, au obligația să depună o declarație privind venitul estimat/norma de venit, în termen de 15 zile de la încheierea contractului între părți. Declarația privind venitul estimat/norma de venit se depune odată cu înregistrarea la organul fiscal a contractului încheiat între părți. Contribuabilii care obțin venituri din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal au obligația înregistrării contractului încheiat între părți, precum și a modificărilor survenite ulterior, în termen de 15 zile de la încheierea/producerea modificării acestuia, la organul fiscal competent.

D-voastra aveti obligatia sa inregistrati contractul iar chiriasul doreste dovada inregistrarii.
Ultima modificare: Marți, 9 Septembrie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil
Stimate domn, eu am intrebat altceva! Multumesc oricum pentru participare la discutie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit chirie apartament ladyana ladyana Buna seara, Am inchiriat un apartament unei persoane fizice din 01.03.2015 pana-n 01.03.2017.cu contract de inchiriere inregistrat la fisc.ma intereseza cand ... (vezi toată discuția)
Cât este contribuția la stat pentru închirierea unui loc de parcare particular? Zgarcanstein Zgarcanstein Bună ziua! Dețin un loc de parcare proprietate personală și aș dori să-l închiriez pe o perioadă de 1 an. V-aș ruga să-mi spuneți care este ... (vezi toată discuția)
Chirie apartament tzuku51 tzuku51 Detin un apartament in Bucuresti pe care as dori sa-l inchiriez pentru o perioada de minim 1 an. Cum trebuie procedat,ce demersuri trebuie facute la fisc,ce ... (vezi toată discuția)