avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie Anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie Anticipata

Barbat nascut in 04.02.1957 cu stagiul complet de cotizare de 37 de ani, din care am lucrat 13 ani in grupa a II-a. Cand pot iesi la pensie anticipata?
Va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:39, 13 Septembrie 2014
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 3 luni.
37+ 3 si 3 luni=40 de ani si 3 luni de stagiu
O reducere cu 2 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare(65).
Limita de varsta la 62 de ani si 6 luni.
Pensia anticipata sau anticipate partial la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de atgiu pentru pensie anticipata partiala este de35 de ani,,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 22,5%.
Va multumesc pentru raspuns. Noi speram sa poata iesi la pensie anticipata la 57 de ani. De ce am sperat asta?
Stim ca pensia anticipata sau anticipata partial ne da posibilitatea de a iesi la pensie cu 5 ani, si ne gandeam ca datorita grupei, se mai scad INCA 3 ani...iar asta insemna
65-5=60-3=57.
Dar observ ca nu se cumuleaza ca si ani ci creste stagiul de cotizatie.
Va multumesc pentru raspuns, cei de la casa de pensii nu au reusit sa ma lamureasca, eu fiind fica celui in cauza.
Cei 5 ani de anticipare nu se cumuleaza cu alte reduceri de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand poate iesi la pensie georgian_eugen79 georgian_eugen79 este nascut in martie 1956 are 36 ani de vechime din care 12ani si 7 luni gr 2 cand poate iesi la pensie (vezi toată discuția)
Varsta pensionare ContSters312083 ContSters312083 Buna ziua, Am si eu o intrebare la dumneavoastra,as vrea sa aflu si eu la ce varsta pot iesi la pensie daca am 57 de ani ( nascut in 1957) ,40 de ani de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata si grupa a ii-a iionescu1 iionescu1 pentru o persoana nascuta in 1961 (55 ani), cu cotizatie pana in prezent de 37 ani, din care 13 ani la grupa a II-a de munca, am 2 intrebari: - la ce varsta ... (vezi toată discuția)