Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nastere in Germania
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nastere in Germania

Buna, sunt salariata in Romania, sotul in Germania..... sunt insarcinata in aproape 4 luni si as vrea sa nasc acolo. Am inteles ca s-ar putea pe asigurarea sotului de la locul de munca sau cu ajutorul unui formular de la Casa de Asigurari de Sanatate unde locuiesc. Am inteles ca la nasterea prin cezariana costurile sunt foarte mari si as vrea daca cineva stie concret sa-mi spuna cum as putea avita achitarea de catre mine a acestora.
Multumesc.
La plecarea din Romania o viitoare mama ar putea sa foloseasca formularul european portabil S1 care se obtine de la Casa judeteana de asigurari de sanatate, astfel incit o eventuala nastere in Germania sa fie mai ieftina.
mai ieftina adica sa suport o parte din costul acesteia?….. si cat la suta ar insemna aceasta?
Asa ceva nu puteti afla decat daca va interesati in Germania.