avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului director general
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului director general

Buna ziua. Va rog respectuos daca ma puteti ajuta cu o problema. As vrea sa compun o fisa a postului pentru director general in care sa-i trasez exact cateva aspecte de care sa se ocupe. Este valabila sau directorul general are pur si simplu toate sarcinile de conducere?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ilona , utilizator 13:08, 25 Iulie 2005
Acestea ar putea sa fie cateva din responsabilitatile unui director general, adaptate la specificul societatii, bineinteles :

• implementeaza planul de afaceri al companiei, in urma elaborarii acestuia impreuna cu sefii de departamente;
• stabileste obiective specifice pentru fiecare departament, supervizeaza si ofera suport pentru implementarea planurilor, politicilor si procedurilor;
• negociaza si administreaza contractele cu partenerii cheie ai companiei (furnizori, clienti);
• cerceteaza si dezvolta metode si proceduri noi de management, pentru eficientizarea activitatii;
• reprezinta compania in cadrul intalnirilor la nivel inalt, cu autoritatile, grupurile de afaceri si potentialii parteneri;
• se informeaza permanent cu privire la noile reglementari ce privesc activitatea companiei si face modificarile necesare;
• supervizeaza pregatirea si administrarea bugetului, este responsabil pentru eficientizarea activitatii si cresterea profitului;
• analizeaza si monitorizeaza raportarea financiara din punctul de vedere al conformitatii cu planul de business elaborat initial;
• coordoneaza activitatea zilnica a subordonatilor si identifica si solutioneaza problemele aparute;
• participa la nivel decizional in procesul de recrutare, integrare, instruire si evaluare a performantelor pentru personalul in subordine;
• supravegheaza mentinerea in conditii bune a bunurilor si utilitatilor companiei

Sper sa-ti fie de ajutor!
OK, MERCI ILONA, ma ajuta destul.
as mai vrea sa stiu daca deasupra Directorului General, intr-un SRL, mai exista vreo functie
In principiu depinde de modalitatea de organizare a societatii: peste directorul general mai poate exista administratorul(daca nu este aceeasi persoana) sau adunarea generala a asociatilor( daca exista).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa postului manager portofoliu deeandr deeandr as dori daca sa poate o fisa de post pentru managerul de portofoliu cat de repede posibil (vezi toată discuția)
Rog furnizati-mi o fisa de post dir. general! ADINA GARTAN ADINA GARTAN Profilul firmei este de confectii.Mi-ar fi de ajutor daca mi-ati oferi un model de fisa de post pt. functia de DIRECTOR GENERAL. Multumesc anticipat celor ... (vezi toată discuția)
Fisa de post cirsteaioana cirsteaioana Buna ziua Ma poate ajuta cineva cu fisa de post pt DIRECTOR GENERAL pt firma de paza si protectie-CAEN 8010 Multumesc frumos. (vezi toată discuția)