Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul mai poate verifica salariatul la adresa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul mai poate verifica salariatul la adresa declarata pe parcursul CM-ului?

Nu gasesc pe nicaeri legea de aprobarea a OUG 36/2010 de modificarea a OUG 158/2005 prin care se prevedea aceasta posibilitate. Mai mult decat atat, pe site-ul Camerei Deputatilor, la proces legislativ, imi apare ca este in discutie o lege de respingere a acestei ordonante (36/2010). Prin urmare sunt sau nu aplicabile aceste prevederi? Pot sau nu sa verific salariatul in CM?

Multumesc.
OUG 36/2010, este in vigoare si isi produce efectele si in prezent.
Inteleg. Multumesc de raspuns. Prin urmare, pot sa verific salariatul atunci cand se afla in CM?
Aud pareri contradictorii referitor la acest subiect tocmai din cauza faptului ca este incerta situatiatia OUG-ului.
OUG este inca in vigoare pana la abrogarea ei de catre un alt normativ.

Proiect de Lege privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.36/2010 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate.
[ link extern ]