Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca temporara sau delegare/detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca temporara sau delegare/detasare

O persoana angajata la firma X cu contract de munca pe perioada nedeterminata a fost trmis sa lucreze la firma Y din alta localitate in "leasing de personal" (e vorba de o firma de call-center ce are contract de colaborare cu firma Y pe care o deserveste), dar de semnat nu a semnat nimic deci nu stie ce forme legale au fost indeplinite.
Se poate incheia un contract de munca temporara atat timp cat are deja un cim pe perioada nedeterminata? Ce variante legale exista inafara de contract temporar sau detasare?
Multumesc
Firma X este inregistrata ca agent de munca temporara? Daca nu este atunci nu poate inchiria personal...fapta constituie contraventie.
Daca este inregistrata, atunci va trebui sa incheie un CMT cu salariatul respectiv care sa contina toate elementele specifice acestui tip de contract.