Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Divort sot violent
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Divort sot violent

Exista in Romania legislatie prin care femeia este protejata sau aparata in cazul in care sufera violenta de tip emotional, fizic, verbal, etc?

Daca barbatul trage de nevasta lui sa ii rupa hainele si bikinii pentru a o forta sa faca sex, cum ar trebui sa procedeze femeia?

Chiar daca nu s-a ajuns la contact sexual, faptul ca a constrans-o sa faxa sex prin amenintare verbala sau fizica este considerata constrangere cu intentie de viol?

Aici in Spania legea e foarte apriga cu barbatii de mentalitate animala "femeia tre sa stea sub papuc si sa faca ce zice barbatul ca si cum ar fi o sclava"?
Sunt bagati la "zdup" intr-un "plis plas".

Sora mea trece printr-o astfel de situatie acolo in Romania - Galati.
Au impreuna un copil. Sora mea are motive de divort pentru ca barbatul ei a inselato. Ce se intampla cu copilul? Cui il va da legea?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Interventie moderator: In respectarea regulamentului de forum va rog sa nu scrieti cu majuscule. Multumesc pentru intelegere.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Nu exista Infracțiunea de viol intre soți. De obicei copilul ramine la mama, celălalt părinte plătește pensie de întreținere, doar autoritatea părintească este exercitata împreuna.
av_silvia_margineanu, utilizator
sora dvs. poate depune o plangere penala impotriva sotului pentru violenta in familie - art. 199 cod penal.
in ceea ce periveste divortul, poate solicita chiar exercitarea autoritatii parintesti exclusive, daca demonstreaza temperamentul agresiv al tatalui.
Doama Silvia Marginescu,

Daca sotul d-voastra var forta sa faceti sex cu el si nu ati dori, situatie care il va face sa devina mai violent si sa va rupa hainele de me d-voastra, sa traga de d-voastra sa va vorbeasca violent etc ...Cum ati numi toate aceste acte de violenta? Eu cred ca ori va inselati ori legea romaneasca impotriva violului matrimonial e aberanta.
In Romania nu e ca in Spania, SUA, etc...
Acolo exista probleme serioase pentru agresiuni in general.
In Romania a ramas totul asa cum era atunci cand ati plecat.
Va obtine divortul si copilul daca dovedeste violenta si are locuinta si venituri.
Poate obtine ordin de protectie.
Sa mearga la IML.