Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA sistem real, normal neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA sistem real, normal neplatitor de TVA

Buna seara,

Am un PFA in sistem real, neplatitor de TVA. Obiectul de activitate este: realizare software la comanda. Toti clientii mei sunt din UE si din afara UE (SUA, Canada, Australia). Incasez banii printr-un cont PayPal. Din contul PayPal ii retrag in contul bancar deschis pe PFA.

Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Am incasat aprox. 500$ pe contul PayPal al tatalui meu, dupa care am si virat acesti bani in contul lui bancar. Ideea era sa ii virez banii lui direct pentru a ii folosi in scopuri personale. Am emis facturi pentru aceasta suma. Intre timp am aflat ca persoanele fizice care incaseaza prin contul bancar bani de la persoane juridice trebuie sa emita factura pentru sumele incasate. Am rugamintea sa imi spuneti cum se poate rezolva corect aceasta situatie. Sper ca nu l-am bagat in vreo belea. Mentionez ca tatal meu este salariat, si nu are nicio entitate juridica (PFA, firma, etc.).

Va multumesc anticipat!
Banii incasati pot fi folositi oricum. Trebuie doar sa-i inregistrati in R.J.I.P., declarati la fisc si impozitati.