avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Tranzactii online (Paypal)
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Tranzactii online (Paypal)

Am primit bani pe paypal in 2012, deci banii nu sunt inca in tara. (Paypal este o modalitate de plata online, functioneaza ca un cont bancar). Nu am virat banii inca pe contul meu bancar PFA din Romania, dar vreau sa scot banii acum.

Deci cum fac cu contabilitatea?
1) Facturez cu data de 2012 si platesc impozit cand scot banii (2013)?
2) Facturez cu data de 2013(cand primesc banii) si platesc impozit in 2013?
3) Facturez cu data de 2012 si ar fi trebuit sa platesc impozit in 2012?
Cel mai recent răspuns: raduma , utilizator 11:46, 16 Mai 2013
varianta 3, pentru ca banii i-ati primit in 2012, deci reprezinta incasare pentru acest an

atentie insa ca impozitul se plateste la sumele incasate nu la cele facturate, daca facturati in 2012 si primiti banii in 2013 se considera venit pt 2013
georgeenciu a scris:

varianta 3, pentru ca banii i-ati primit in 2012, deci reprezinta incasare pentru acest an

atentie insa ca impozitul se plateste la sumele incasate nu la cele facturate, daca facturati in 2012 si primiti banii in 2013 se considera venit pt 2013


Da in 2012 am primit banii pe paypal. Insa in tara/contul bancar PFA doar acuma intra (2013).
nu conteaza cand folositi dvs banii, conteaza cand ii primiti
Am inteles. Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caut raspuns de un an: impozitul se plateste doar cand banii ajung in contul bancar? raduma raduma Am o intrebare la care nu am primit inca un raspuns definitiv. Am intrebat mai multi contabili. Sunt PFA, si in 2010 am primit bani pe contul meu Skrill. ... (vezi toată discuția)
Chitanta online? sebisibiu sebisibiu Castig bani de pe internet si vreau sa platesc impozit. Cum dovedesc cat si de unde am primit banii? Cand primesc bani imi vine un email cu sursa si ... (vezi toată discuția)
Pfa sistem real, normal neplatitor de tva pfabic pfabic Buna seara, Am un PFA in sistem real, neplatitor de TVA. Obiectul de activitate este: realizare software la comanda. Toti clientii mei sunt din UE si din ... (vezi toată discuția)