Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Tranzactii online (Paypal)
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Tranzactii online (Paypal)

Am primit bani pe paypal in 2012, deci banii nu sunt inca in tara. (Paypal este o modalitate de plata online, functioneaza ca un cont bancar). Nu am virat banii inca pe contul meu bancar PFA din Romania, dar vreau sa scot banii acum.

Deci cum fac cu contabilitatea?
1) Facturez cu data de 2012 si platesc impozit cand scot banii (2013)?
2) Facturez cu data de 2013(cand primesc banii) si platesc impozit in 2013?
3) Facturez cu data de 2012 si ar fi trebuit sa platesc impozit in 2012?
varianta 3, pentru ca banii i-ati primit in 2012, deci reprezinta incasare pentru acest an

atentie insa ca impozitul se plateste la sumele incasate nu la cele facturate, daca facturati in 2012 si primiti banii in 2013 se considera venit pt 2013
georgeenciu a scris:

varianta 3, pentru ca banii i-ati primit in 2012, deci reprezinta incasare pentru acest an

atentie insa ca impozitul se plateste la sumele incasate nu la cele facturate, daca facturati in 2012 si primiti banii in 2013 se considera venit pt 2013

Da in 2012 am primit banii pe paypal. Insa in tara/contul bancar PFA doar acuma intra (2013).
nu conteaza cand folositi dvs banii, conteaza cand ii primiti
Am inteles. Multumesc.