Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Termen de garantie 1 an
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Termen de garantie 1 an

Buna ziua,
Am cumparat acum aproape 2 ani un steamer de la o cunoscuta firma care vinde acest gen de produse.
Pe certificatul de garantie este trecut doar 1 an...acum produsul nu mai functioneaza.Am vorbit cu ei si mi_au spus ca producatorul acorda garantie doar 1 an si sa-mi repar singur unde vreau produsul.
Din cate stiu legea ii obliga sa acorde minim 2 ani.

Ma puteti ajuta daca pot face ceva in acest sens.
Multumesc
In cazul in care aveti un certificat de garantie pe care este trecuta perioada de 1 an, nu aveti ce face, decit sa il reparati pe cheltuiala dvs.
In certificatul de garantie vanzatorul putea sa treaca 1 luna...legislatia nu-l obliga sa acorde 2 ani?