avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Termen de garantie 1 an
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Termen de garantie 1 an

Buna ziua,
Am cumparat acum aproape 2 ani un steamer de la o cunoscuta firma care vinde acest gen de produse.
Pe certificatul de garantie este trecut doar 1 an...acum produsul nu mai functioneaza.Am vorbit cu ei si mi_au spus ca producatorul acorda garantie doar 1 an si sa-mi repar singur unde vreau produsul.
Din cate stiu legea ii obliga sa acorde minim 2 ani.

Ma puteti ajuta daca pot face ceva in acest sens.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: cry_mitroi , utilizator 10:17, 17 Septembrie 2014
In cazul in care aveti un certificat de garantie pe care este trecuta perioada de 1 an, nu aveti ce face, decit sa il reparati pe cheltuiala dvs.
In certificatul de garantie vanzatorul putea sa treaca 1 luna...legislatia nu-l obliga sa acorde 2 ani?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de garantie aparate forsi forsi Buna , dorim sa importam aparate de sudura . Producatorul nu asigura decat un an de garantie la ele. Este legal ca si noi , la randul nostru sa asiguram doar ... (vezi toată discuția)
Garantie obligatorie persoana fizica 24 luni? cristi_hummer cristi_hummer am cumparat un laptop de pe vexio, mi-au spus cand l-am comandat ca are defapt 24 luni si pe site scria 1 an, dar au spus ca, cu noile legi sunt obligati sa ... (vezi toată discuția)
Certificat de garantie si declaratie de conformitate,rog detali ContSters83016 ContSters83016 In urma citiri Legi 449/2003 referitoare la garantiile oferite produselor cu termen lung de functionare(electrice,electrocasnice)si a Legii 296/2004 ... (vezi toată discuția)