Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... martor cheie in strainatate - trebuie audiat ? - Cum ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

martor cheie in strainatate - trebuie audiat ? - Cum se va aduce sau se va face audierea ?

- ce se intampla daca 1 martor cheie
ce trebuie audiat intr-un Dosar penal
se afla in strainatate, in Italia ?

- instanta penala il va audia sau nu ?
- cum se va aduce din strainatate sau
cum se va face audierea ?
- exista o modalitate in care i se poata lua Declaratie
si din strainatate
cu privire la anumite aspecte pe care acesta le-ar cunoaste,
in cazul in care nu va putea fi adus in tara ?
Se infiinteaza o comisie rogatorie internationala care va audia martorul aflat in strainatate.

[ link extern ]
- si cine va cere acest lucru ?
Instanta penala ?
sau
partea vatamata ?
Partea vatamata indica martorul in plangere si locatia acestuia iar instanta va solicita comisia in cazul in care considera necesara audierea acestuia.
- dar daca martorul a fost cerut pt. audiere
de catre procuror in Rechizitoriu ?
Si in acest caz audierea se va face prin comisie rogatorie.