Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Comisie rogatorie ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Comisie rogatorie ?

Bună seara..sunt inculpat într-un dosar penal din sep.2014 și până în prezent partea vătămată nu a putut fi audiată în fața instanței de judecată fiind stabilită pe teritoriul Italiei. Am cerut acest lucru și sa admis ca fiind necesară audierea ei pentru justa soluționare a cauzei însă judecătorul a precizat că ea nu are calitate de martor în acest dosar și nu poate dispune printr-o comisie rogatorie obligativitatea prezenței acesteia iar procesul este tergiversat astfel prin amânarea sa încontinuu neputându-se lua o decizie. Întreb dacă există vreun demers sau o procedură în cazul de față ca aceasta să fie obligată să se prezinte în fața instanței pentru a da lămuririle în cauză. Vă mulțumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Și martorii pot fi audiați prin comisie rozătoare.
Dacă nu se poate audia altfel doar prin comisie rogatorie se va face audierea.
De ce fapta sunteți acuzat?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat