Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incompatibilitate ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incompatibilitate ?

Firma A patronata de consiliului judetean.
Firma B patronata de un anume minister.
Directorul firmei B,este si consilier judetean .
Firma A angajaza personal si il detasaza la firma B.
Este legal ?
Legea 161/2003 :
Art. 88
(1) Funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu:
....
d) funcţia de preşedinte, vicepreşedinte, director general, director, manager, asociat, administrator, membru al consiliului de administraţie sau cenzor la regiile autonome şi societăţile comerciale de interes local înfiinţate sau aflate sub autoritatea consiliului local ori a consiliului judeţean respectiv sau la regiile autonome şi societăţile comerciale de interes naţional care îşi au sediul sau care deţin filiale în unitatea administrativ-teritorială respectivă;
....

Detasarea este posibila , avand in vedere ca nu exista vreo interdictie in acest sens.
Multumesc pentru raspuns. Va rog sa imi mai spuneti daca este legala detasarea angajatilor intre cele doua firme , mai ales cand directorul deserveste ambele patronate .Ce poate face sindicatul firmei B pentru reglementarea situatiei ?
P.S,
Sotia directorului firmei B este consilier juridic la firma A....
mancipri, utilizator
Asa cum am spus anterior este valabila o astfel de detasare.

Codul Muncii nu interzice detasarea salariatilor in sectorul bugetar
Multumesc.