Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incetare de drept raport serviciu functionar public ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incetare de drept raport serviciu functionar public pentru la implinirea conditiilor cumulative de pensioare limita varsta

Buna ziua,

Aş dori să-mi spuneţi cum trebuie procedat în cazul incetării de drept a raportului de serviciu al funcţionarului public care implineşte cumulativ condiţiile de pensionare la mimita de vârstă? La data implinirii vârstei standard de pensionare se emite act administrativ de încetare a raportului de serviciu sau după data împlinirii vârstei (în max 5 zile de la intervenirea lui) se emide act admnistrativ în care se constată încetarea de drept a raportului de serviciu în condiţiile art.98 alin.(1) lit.d) din l.188/1999?
Vă rog mult să mă ajutaţi

De obicei se emite actul administrativ inainte, poate persoana nu stie ca trebuie sa-si depuna dosarul de pensie(inainte de aparitia legii 263/2010 angajatorul depunea dosarul) si are nevoie de adeverinta care atesta calitatea de salariat dupa data de 01.01.2011 (modelul ITM care este asemanator carnetului de munca) unde se face la ultima rubrica propunerea de pensionare pentru limita de varsta.
Fiind functionar public nu are nicio legatura cu ITM-ul.

In Monitorul Oficial nr. 49 din 22 ianuarie 2013 a fost publicat Ordinul ANFP nr. 192 /2013 pentru aprobarea formatului standard al adeverinţei care atestă vechimea în muncă şi vechimea în specialitatea studiilor.
e acelasi formular publicat de ITM la 01.01.2011 ca si model de adeverinta pana sa-l puna ANFP pe site-ul lor, practic este preluat de ANFP si adaptat
ITM-ul nu a publicat niciun model de formular de adeverinta la 01.01.2011.