avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua!tatal meu a murit acum cateva luni.eu sunt fiica lui el fiind divortat de mama mea, iar inainte de decesul lui a murit si copilul lui dintr-o alta relatie.mentionez ca nu a fost casatorit cu mama copilului.doresc sa stiu cine are dreptul la mostenirea lui?bunicul meu fiind in viata si unchiul meu.
1.daca bunicul meu moare eu in calitate de nepoata dupa tata(decedat)mostenesc ceva?
Ultima modificare: Vineri, 22 Mai 2009
mel 75, utilizator
Dupa cum ii spune si numele "voagera" aceasta este un drept personal ce subzista doar pe timpul vietii titularului acestui drept.

Nu puteti prelua acea clauza la notar. O poate ataca in instanta sustinand ca acel contract este o donatie si ca ii incalca rezerva succesorala. Va trebui sa dovediti cu acte si martori ca tatal a platit un pret real pe acel imobil.
Ultima modificare: Vineri, 22 Mai 2009
ContSters42249, utilizator
deci sa inteleg ca acea clauza cade?
bunicul meu este in viata .ce poate face el ca eu sa nu am probleme cu unchiul meu,dupa moartea bunicului?>
si ce pot face eu acum?in cat timp se poate face succesiunea?tatal meu a decedat acum 3 luni.
Actul incheiat de bunic cu unul dintre copiii sai nu poate fi atacat atata vreme cat bunicul traieste. Abia la moartea lui celalalt descendent va putea invoca art.845 C.civil, cerand reductiunea.

Pana atunci, sunteti unicul mostenitor al tatalui dumneavoastra, daca nu cumva celalalt fiu al sau a lasat descendenti.

La succesiunea bunicului veti veni prin reprezentarea tatalui predecedat, culegand ce ar fi cules el daca ar fi fost in viata.

Alte discuții în legătură

Poate fi atacat un contract de vanzare cumparare cu cluza de intretinere? dan755 dan755 Buna ziua. In 2006 decedeaza bunicul meu dupa care se face succesiunea intre tatal meu, fratele lui si bunica mea. Tot in 2006 dupa decesul ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare catre descendenti cu drept de uzufruct viager madalina1980 madalina1980 Bunicii ne-au facut mie si unchiului meu (tatal meu decedand inainte) un c-v cu dept de uzufruct viager. Noi am vandut apoi dreptul de nuda proprietate unui ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu clauza IONUTVLS IONUTVLS Bunaziua.Am si eu nevoie de un sfat legat de cum ar trebui facut un contract de vanzare cumparare daca se poate. Problema este in felul urmator :Bunica din ... (vezi toată discuția)