Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Grad de handicap permanent
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Grad de handicap permanent

Buna ziua. Am un copil cu hemofilie tip A acuta, pina in momentul de fata suntem chemati in fiecare an la reevaluare, pentru incadrare la un grad de handicap ,as dori sa stiu, daca exista vreo lege, in care sa se specifice ca cei cu boala hemofilie pot obtine certifactul de handicap permanent.
Ordinul nr. 707/538/2014 care stabilește criteriile Medico-psihosociale pe baza cărora se stabilește încadrarea in grad de Handicap si la cit timp se face evaluarea.