Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire datorie la banca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire datorie la banca

Tatal meu a murit subit si m-a lasat in urmatoarea situatie:
- avea Certificat de mostenitor dupa o matusa, bunul imobil fiind de impartit cu mai multi veri; cu totii erau de acord sa vanda imobilul si sa imparta banii
- probabil bazandu-se pe aceasta mostenire, a facut un imprumut la banca

Nu pot debloca vanzarea imobilului mostenit pana nu lichidam datoria la banca; dar eu nu am banii necesari acoperirii datoriei bancare

Daca s-ar vinde imobilul de la matusa lu' tata, suma ar acoperi datoria bancara.
Ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat,
Liana Geamanu
Înteleg ca tatal Dvs. a ipotecat imobilul respectiv pentru un împrumut la bancă. Asta inseamnă că: ori a avut acordul celorlalți moștenitori, ori nu... cea ce este grav.
Dacă a avut acordul și aveți cumpărători pentru imobil, aceștia odată cu cumpărarea, pot prelua si ipoteca (cu acordul bancii), iar ulterior pot achita datoria si ridica ipoteca.
Dacă nu a avut acordul lucrurile se complică.
Tata a facut imprumutul fara ipoteca.
Noi (eu si sora mea) am aflat de acest imprumut cand am dorit sa facem succesiunea.
Notarul ne-a spus ca tata era dat in urmarire de banca pentru ca nu platise ratele la imprumut; normal, murise.
Lucrurile sunt intrepatrunse:
a murit matusa tatei
cand mostenitorii s-au hotarat sa vanda, au facut certificatele de mostenitor
a murit tata
ca mostenitori ai tatei, ne-am dus la notar sa legalizam dreptul de mostenire pentru imobilul matusii lu' tata
am aflat ca tata avea un imprumut neachitat la o banca
suma ramasa de achitat la banca e mare, creste din cauza dobanzilor
cum sa procedam?
Nu cred ca a ipotecat..
daca acea cota de teren valoareaza cam cat avea datorie tata la banca si altceva in afara de acea bucata de tern nu are, puteti renunta la mostenire.
Daca valoarea mostenirii dupa tata depaseste cat datoreaza la banca, dezbateti succesiunea, gasiti cumparator pt teren, sa va dea avans cat datorati la banca, radiati sarcina din cartea funciara si vindeti.
Pana sa vindeti terenul, mai platit din imprumut pt ca se aduna penalitati.
Multumesc pentru sfat; e cam greu cu vandutul, nici cadastru nu avem si nu cred ca da cineva un avans fara a avea acte.
Cum e cu renuntatul la succesiune?
Dati declaratie de renuntare la succesiune in fata notarului si scapati de grija, nu mosteniti nimic dupa tata , nici bunuri si nici datorii.