avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire datorie la banca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire datorie la banca

Tatal meu a murit subit si m-a lasat in urmatoarea situatie:
- avea Certificat de mostenitor dupa o matusa, bunul imobil fiind de impartit cu mai multi veri; cu totii erau de acord sa vanda imobilul si sa imparta banii
- probabil bazandu-se pe aceasta mostenire, a facut un imprumut la banca

Nu pot debloca vanzarea imobilului mostenit pana nu lichidam datoria la banca; dar eu nu am banii necesari acoperirii datoriei bancare

Daca s-ar vinde imobilul de la matusa lu' tata, suma ar acoperi datoria bancara.
Ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat,
Liana Geamanu
Cel mai recent răspuns: popescul , utilizator 12:09, 21 Septembrie 2014
Sper sa mearga.
Multumesc mult.
Banca nu are cum să execute imobilul deținut „de mai muți veri” ai tatalui Dvs. daca nu are ipoteca pe el.
Dacă Dvs. vă înțelegeți cu verii și nu vă revendicați cota parte din acel imobil, concomitent cu renuntarea la succesiune in fata unui notar, verii tatalui pot vinde imobilul si va pot da suma ce va revine din acel imobil.
Doamne ajută.
Ultima modificare: Duminică, 21 Septembrie 2014
Rezolvatorul, Consilier juridic
Aveti dreptate, Doamne-ajuta!
Mi-ati fost foarte bun sprijin ...
multumesc,
Liana Geamanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune nelufloca nelufloca O persoana a decedat in ianuarie 2017. Nu a fost casatorit, nu a avut copii, nepoti sau stranepoti. Parintii sunt decedati ( tatal in 1985, mama in 2015, ambii ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral urmat de vanzare -cumparare cristinaiasi cristinaiasi Buna ziua. Vroiam sa va intreb a cat parte din mostenire imi revine in urma vanzarii unui teren la tara in urmatorul caz: -parintii mei au divortat cand ... (vezi toată discuția)
Probleme mostenire, urgent Cristina120 Cristina120 Buna seara, Trec direct la subiect: Tatal meu vitreg este mostenitorul legal al matusii sale, persoana care nu a avut copii. In acelasi timp, aceeasi ... (vezi toată discuția)