Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire datorie la banca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire datorie la banca

Tatal meu a murit subit si m-a lasat in urmatoarea situatie:
- avea Certificat de mostenitor dupa o matusa, bunul imobil fiind de impartit cu mai multi veri; cu totii erau de acord sa vanda imobilul si sa imparta banii
- probabil bazandu-se pe aceasta mostenire, a facut un imprumut la banca

Nu pot debloca vanzarea imobilului mostenit pana nu lichidam datoria la banca; dar eu nu am banii necesari acoperirii datoriei bancare

Daca s-ar vinde imobilul de la matusa lu' tata, suma ar acoperi datoria bancara.
Ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat,
Liana Geamanu
Sper sa mearga.
Multumesc mult.
Banca nu are cum să execute imobilul deținut „de mai muți veri” ai tatalui Dvs. daca nu are ipoteca pe el.
Dacă Dvs. vă înțelegeți cu verii și nu vă revendicați cota parte din acel imobil, concomitent cu renuntarea la succesiune in fata unui notar, verii tatalui pot vinde imobilul si va pot da suma ce va revine din acel imobil.
Doamne ajută.
Rezolvatorul, Consilier juridic
Aveti dreptate, Doamne-ajuta!
Mi-ati fost foarte bun sprijin ...
multumesc,
Liana Geamanu