Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... D301 cu cif pentru AIC
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

D301 cu cif pentru AIC

Va rog sa imi spuneti cum procedez in situatia in care am o societate cu un cif pentru operatiuni interne si un cif pentru AIC, LIC . Am sa inregistrez AIC la intrari valuta , dar cum emit D 301 ,in Declaratie apare cif-ul pentru AIC sau cel initial al societatii?
Multumesc
Buna ziua.
Conform modului de complatare a declaratiei 301
Caseta "Cod de identificare fiscală" se completează astfel:
- persoanele juridice, cu excepţia comercianţilor, asociaţiile sau alte entităţi fără
personalitate juridică, înscriu codul de înregistrare fiscală;
- comercianţii, inclusiv sucursalele comercianţilor care au sediul principal al comerţului în
străinătate, înscriu codul unic de înregistrare;
- persoanele fizice care desfăşoară activităţi economice în mod independent sau exercită
profesii libere, înscriu codul de înregistrare fiscală;
- persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 1531 din Codul fiscal
completează codul de identificare atribuit, în acest scop, de organul fiscal competent;
- persoanele fizice înscriu codul numeric personal atribuit potrivit legii speciale;
- persoanele fizice care nu deţin cod numeric personal înscriu numărul de identificare
fiscală atribuit de organul fiscal competent din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare
Fiscală.
Înscrierea cifrelor în casetă se face cu aliniere la dreapta.
Prima căsuţă este rezervată atributului "RO" şi se completează numai de către persoanele
înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 1531 din Codul fiscal.

O zi buna
Adina Rus