avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... D301 cu cif pentru AIC
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

D301 cu cif pentru AIC

Va rog sa imi spuneti cum procedez in situatia in care am o societate cu un cif pentru operatiuni interne si un cif pentru AIC, LIC . Am sa inregistrez AIC la intrari valuta , dar cum emit D 301 ,in Declaratie apare cif-ul pentru AIC sau cel initial al societatii?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters294670 , utilizator 08:44, 12 Octombrie 2014
Buna ziua.
Conform modului de complatare a declaratiei 301
Caseta "Cod de identificare fiscală" se completează astfel:
- persoanele juridice, cu excepţia comercianţilor, asociaţiile sau alte entităţi fără
personalitate juridică, înscriu codul de înregistrare fiscală;
- comercianţii, inclusiv sucursalele comercianţilor care au sediul principal al comerţului în
străinătate, înscriu codul unic de înregistrare;
- persoanele fizice care desfăşoară activităţi economice în mod independent sau exercită
profesii libere, înscriu codul de înregistrare fiscală;
- persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 1531 din Codul fiscal
completează codul de identificare atribuit, în acest scop, de organul fiscal competent;
- persoanele fizice înscriu codul numeric personal atribuit potrivit legii speciale;
- persoanele fizice care nu deţin cod numeric personal înscriu numărul de identificare
fiscală atribuit de organul fiscal competent din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare
Fiscală.
Înscrierea cifrelor în casetă se face cu aliniere la dreapta.
Prima căsuţă este rezervată atributului "RO" şi se completează numai de către persoanele
înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 1531 din Codul fiscal.

O zi buna
Adina Rus

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 392 anaf mariana_marian1778 mariana_marian1778 Buna seara.Imi poate spune cineva ce contine declaratia 392 pe care trebuie s-o depuna PFA-urile la fisc pana in 25 februarie? Cifra de afaceri,prestari de ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392/a deacroxana deacroxana In categoria -Livrari catre persoane neinregistrate in scopuri de tva- intra si persoanele fizice, care nu sunt organizate ca pfa nici II, sunt simpli ... (vezi toată discuția)
Formulare anaf avocat stagiar lisette lisette Buna ziua! In afara de declaratiile 392 B, 200 si 220, mai tb sa depun vreo alta declaratie la ANAF? Sunt avocat stagiar, anul trecut m-am inregistrat la ... (vezi toată discuția)