Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... licenta marca
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

licenta marca

buna ziua, ma poate ajuta cineva cu un model bun de contract licenta marca? am cautat pe internet, dar nu stiu daca ma pot increde in modelele gasite, multumesc!!!
Aveti mai jos un proiect care poate fi utilizat

CONTRACT DE LICENTA
PENTRU FOLOSIREA MARCII
“>>>>>>>>” cu element figurativ, inregistrata sub nr…….

Acest contract este încheiat la data de______________ între:

XXX cu sediul în Bucureşti, str. ……., sector …., CUI....., inregistrata la Registrul Comertului sub nr........ în calitate de LICENTIATOR

şi

YYY cu sediul în……, str. nr...., CUI....., inregistrata la Registrul Comertului sub nr........ în calitate de LICENTIAT.

Motivaţia încheierii contractului de licenţă.
- având în vedere că marca, “>>>>>>>>>” cu element figurativ, este îmregistrată în România sub numărul ....... şi se află în perioada legală de protecţie;
- având în vedere că în Certificatul de înregistrare emis de OSIM figurează ca titular al mărcii, XXX şi această societate în calitate de titular deţine dreptul exclusiv de folosire asupra mărcii, inclusiv transmiterea prin licenţă a dreptului de folosinţă a acestei mărci;
-având în vedere că titularul mărcii este fabricant al produselor ........ din clasele..... si executant al serviciilor...... din clasele......;
-având în vedere că YYY., în calitate de licenţiat, doreşte să folosească marca “>>>>>>>>” cu element figurativ pentru fabricarea produselor......, inclusiv obţinerea avantajelor care decurg din acestă folosire a mărcii;
-având în vedere că licenţiatorul, titular al mărcii, este pregătit să acorde licenţiatului dreptul de folosinţă a acestei mărci în România, sub condiţiile excpuse în acest contract;
-având în vedere că licenţiatorul declară că până la data prezentului contract nu a mai autorizat nici o altă persoană să folosească, în România, marca “>>>>>>” cu element figurativ,

părţile acestui contract cad de acord cu următoarele:

Art.1.OBIECTUL CONTRACTULUI.

1.1. XXX autorizează YYY, în calitate de licenţiat, să folosească în România marca “>>>>>>” cu element figurativ, în vederea identificării pe piaţă a următoarelor produse .......pe care le va fabrica, stoca, oferi, distribui şi comercializa :

-
1.2. XXX autorizează YYY să folosească marca pentru produsele indicate la pct.1.1 si pentru export în ţările în care marca are asigurată protecţia.

1.3. XXX autorizează YYY să folosească marca “>>>>>>” cu element figurativ pe toate materialele şi documentaţiile editate în legătură cu produsele enunţate la pct.1.1., cum ar fi prospecte, ambalaje, documentaţie tehnică de avizare, materiale publicitare sau promoţionale, documente de livrare a produselor etc.

1.4. Acest contract nu va afecta în nici un fel calitatea de titular al mărcii “>>>>>>” cu element figurativ, acesta fiind XXX, şi succesorii ei în drept.

ART.2. LIMITARI.

2.1. Dreptul de folosire a mărcii “>>>>>>>” cu element figurativ este limitat doar la produsele enunţate la pct.1.1. şi la durata prezentului contract.
2.2. Exportul produselor fabricate de YYY. purtând marca “>>>>>” cu element figurativ se va executa numai dupa anuntarea titularului marcii, XXX.

2.3. YYY nu este autorizată să acorde sublicenţe de folosire a mărcii altor persoane. Cu acordul licenţiatorului şi numai în baza unui act adiţional la prezentul contract, licenţiatul poate oferi o sublicenţă de folosire a mărcii “>>>>>” cu element figurativ.

ART.3. EXERCITAREA LICENTEI.

3.1. YYY se obligă să obţină toate avizele legale necesare pentru fabricarea produselor enumerate la pct.1.1. de la forurile competente din România.
In cadrul pregătirilor de fabricaţie a produselor pentru export, licenţiatul se obligă să îndeplinească toate formalităţile tehnice necesare omologării produselor în fiecare stat în care uremează a se efectua exportul.

3.2. Marca pentru care s-a acordat prezenta licenţă poate fi folosită de licenţiat şi în varianta verbală: “>>>”(fără element figurativ), fără ca această folosire să prejudicieze dreptul exclusiv al titularului asupra mărcii.
Licenţiatul nu va folosi alte variante şi nici nu va aduce alte modificări mărcii “>>>>>>>” cu element figurativ.

3.3. Licenţiatorul XXX va autoriza licenţiatului YYY mostrele de etichete, ambalaje, materiale publicitare etc. în ce priveşte rapoartele dimensiunilor, culorile şi modul de prezentare a mărcii şi produsele înscrise, pentru a fi evitate cauzele ce ar prejudicia vreun detaliu a mărcii.

3.4. Licenţiatul poate folosi adiţional mărcii “>>>>>>” cu element figurativ, marca de serviciu a XXX sau indicaţia <Fabricat de XXX>, în combinaţie sau nu cu indicaţia <Made in Romania>.
Astfel de folosiri vor fi stabilite de comun acord cu titularul mărcii pe mostrele avizate.

3.5. Având în vedere că titularul mărcii nu a mai autorizat vreo persoană să folosească marca “>>>>>” cu element figurativ, licenţiatul YYY se obligă să exploateze activ licenţa de folosire a mărcii, aceasta însemnând că în cel puţin 60 de zile de la semnarea acestui contract, licenţiatul va trebui să ia măsuri serioase şi eficiente pentru pregătirea fabricaţiei produselor prevăzute la pct.1.1 sub marca “>>>>>>”.
In cazul în care, după acest termen, licenţiatorul constată că nu au fost luate nici un fel de măsuri, acesta va pune în întârziere licenţiatul pe o perioadă de încă 60 de zile, după care pentru inacţiunea licenţiatului va rezilia prezentul contract.

3.5. In termen de 15 zile de la comunicarea licenţiatului prin care anunţă că este pregătit să înceapă producţia, licenţiatorul şi licenţiatul vor stabili, printr-un act adiţional la prezentul contract, un minim al volumului de producţie trimestrială pentru fiecare produs în parte.

3.6. Licenţiatul nu va folosi marca “>>>>>” cu element figurativ în nici un fel care ar putea crea confuzie sau neclarităţi clienţilor.

3.7. Licenţiatul va urmări, prin sistemul propriu, eventualele încălcări sau atingeri aduse mărcii de către terţi şi va informa titularul despre orice situaţie apărută şi care poate aduce prejudicii atât lui cât şi titularului.

3.8. XXX nu va fi responsabil faţă de terţi pentru actele sau omisiunile făcute de YYY, in calitate de licentiat. în timpul derulării licenţei, inclusiv pentru servicii incomplete sau alte reclamaţii care pot apărea din partea consumatorilor. YYY. nu va pretinde licenţiatorului plata nici unui prejudiciu ca urmare a vreunei reclamaţii, urmărire, acţiuni sau proceduri din partea terţilor, rezultat din sau în legătură cu oricare din aceste acte sau omisiuni.

ART.4. GARANTAREA CALTATII PRODUSELOR.

4.1. Având în vedere că licenta este acordata pentru fabricarea produselor de la punctul 1.1 si licenţiatul este autorizat să folosească marca “>>>>>”, licenţiatorul se obligă să transmită licenţiatului nivelele minime de calitate a produselor ce vor purta marca “>>>>>>” cu element figurativ, în termen de 15 zile de la semnarea prezentului contract.

4.2. XXX va avea şi îşi va exercita, periodic, cu sau fără anunţarea licenţiatului, dreptul să verifice calitatea produselor purtând marca “>>>>>” cu element figurativ, pentru a determina dacă prin calitate nu se aduc prejudicii bunului renume al mărcii.

4.3.Pentru asigurarea unui control eficient, licenţiatul se obligă să pună la dispoziţia licenţiatorului sistemul propriu de asigurare a calităţii produselor ce poartă marca “>>>>>>” cu element figurativ, normele şi metodele de control a calităţii acestora.

4.4. In cazul nerespectării condiţiilor de calitatea produselor, licenţiatorul va proceda la următoarele etape :
a) va înştiinţa în scris liucenţiatul despre constatările făcute asupra produselor indicând numărul şarjei şi data acesteia;
b) va pune în întârziere licenţiatul pentru o perioadă de 60 zile , după care va efectua un nou sondaj de calitate, tranmiţând în scris rezultatele;
c) va ridica licenţa pentru motivul neîndeplinirii condiţiilor de calitate a produselor şi va solicita plata a 20% din redevenţele neîncasate ca urmare a rezilierii prezentului contract.

ART.5. OBLIGATIILE LICENTIATORULUI.

5.1. XXX, ca titular al marcii ”>>>>”, inregistrata sub nr…., se obligă să menţină în vigoare înregistrarea mărcii pe toată durata prezentului contract.
In cazul decăderii din drepturi a titularului mărcii sau a anulării acesteia, licenţiatorul XXX se obligă să returneze licenţiatului YYY 20% din valoarea sumei plătită ca redevenţe până la data stingerii drepturilor asupra mărcii.

5.2. Licenţiatorul XXX va acţiona în justiţie orice terţ care contraface marca inregistrata sub nr....,atunci când licenţiatul îi aduce la cunoştiinţă atingerile sau contrafacerea mărcii şi dacă aceste acte aduc prejudicii materiale licenţiatului. In aceste acţiuni licenţiatul va fi parte in litigiu si va sprijini titularul prin a-i pune la dispoziţie dovezile relevante de care dispune sau de care are cunoştiinţă, detalii de vănzări a produselor cu marca contrafăcută precum şi alte informaţii şi temeiuri utile.

Cheltuielile de judecată vor fi suportate integral de licenţiat numai în cazul în care licenţiatorul nu a folosit marca în cursul anului care precede data acţiunii în justiţie. In cazul folosirii marci si de catre titular impartirea cheltuielilor de judecata vor fi impartite de comun accord intre licentiator si licentiate, printr-un document scris.

Dacă titularul mărcii, XXX, refuză să acţioneze în justiţie, în termenul stabilit de licenţiat, licenţiatul poate introduce singur acţiune în contrafacere împotriva terţului, iar licenţiatul va suspenda palta sumei stabilita ca redevenţă până la data stingerii litigiului.

Când o acţiune în contrafacere a fost pornită de către titularul mărcii, licenţiatul poate interveni în proces pentru a solicita repararea prejudiciului cauzat lui prin contrafacerea mărcii.

5.3. Pe durata derulării prezentului contract de licenţă, licenţiatorul XXX se obligă să-şi apere drepturile asupra mărcii şi să apere si drepturile licenţiatului ca urmare a unei acţiuni în contrafacere împotriva licenţiatului începută de către un terţ.

5.4. XXX se obligă să nu înceapă nici o negociere privind o eventuală cesiune asupra mărcii”>>>>>” cu element figurativ nr..... fără ca în prealabil să aducă la cunoştiinţa licenţiatului intenţia sa.

Licenţiatorul se obligă să transmită prin cesiune toate obligaţiile sale fata de licentiatul YYY aşa cum rezultă din prezentul contract.

O cesiune sau o moştenire a drepturilor licentiatorului YYY nu va afecta în nici un fel prezentul contract.

5.5. Licenţiatorul se obligă să informeze cu cel puţin 6 luni înaintea oricărei hotărâri de a ridica această licenţă de folosire asupra mărcii “>>>>>>”, cu element figurativ nr.... . Aceeasi obligatioe o are XXX înainte de renunţarea la reînnoirea înregistrării mărcii.

5.6. Licenţiatul YYY se obligă să înregistreze prezentul contract de licenţă la Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci şi să plătească taxele legale.

ART.6. PRETUL LICENTEI.

6.1. Preţul licenţei constă în intr-o suma fixa pltita de YYY la semnarea prezentului contract şi plata anuală a unei redevenţe in valoare de ...% din sumele facturate si incasate de YYY ca urmare a folosirii marcii “>>>>” nr.......

Redevenţa se va plăti până în ultima zi lucrătoare a lunii noiembrie a fiecărui an de exploatare a licenţei.

Impozitul pe suma care constituie redevenţa va fi suportat de licenţiator.

Plata sumei datorate anual se va face în contul nr .............................................
deschis la Banca......................

6.2.Licenţiatorul va fi îndreptăţit să verifice facturile licenţiatului privind încasările obţinute ca urmare a folosirii mărcii pe produsele comercializate şi va avea posibilitatea unui acces rezonabil la acele părţi ale evidenţelor licenţiatului care sunt în legătură cu aceste facturi.

6.3. Costul protecţiei în străinătate a protecţiei va fi stabilit de comun acord al părţilor acestui contract, prin decizia comună asupra statelor în care marca urmează a fi înregistrată si va fi suportat de YYY numai ca licentiate unic.

ART. 7. INTRAREA IN VIGOARE SI DURATA CONTRACTULUI.

7.1. Prezentul contract intră în vigoare la data semnării lui.

7.2. Prezentul contract se încheie pe o perioadă de ........ani, cu prelungire automată de .......ani dacă una dintre părţi nu a comunicat celeilalte , cu 6 luni înaintea expirării duratei, că nu mai doreşte prelungirea.

ART.8. RASPUNDEREA CONTRACTUALA.

8.1. Pentru neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare a obligaţiilor asumate prin prezentul contract , partea vătămată poate cere celeilalte părţi despăgubiri pentru prejudiciile cauzate, potrivit dreptului comun.Forţa majoră apără de răspundere partea care o invocă în condiţiile legii.

ART.9. REZILIEREA CONTRACTULUI.

9.1. Oricare dintre părţi poate solicita rezilierea contractului, dacă cealaltă parte nu îşi îndeplineşte obligaţiile care rezultă din acest contract.

Rezilierea prezentului contract de către licenţiat nu poate fi cerută însă înainte de achitarea integrală a preţului contractului pe periada în care a folosit marca.

ART.10.SOLUTIONAREA LITIGIILOR.

10.1. Diferendele între părţi se soluţinează pe cale judecătorească, dacă nu au putut fi rezolvate pe cale amiabilă.Acţiunea va fi pusă în mişcare de partea care se consideră vătămată.

ART.11. CLAUZE FINALE.

11.1. Părţile, de comun acord, pot adapta prin modificare sau completare, clauzele prezentului contract, prin act adiţional.

11.2. Prezentul contract s-a încheiat în trei exemplare originale, destinate părţilor şi OSIM.

Data semnării contractului:

L I C E N T I A T O R L I C E N T I A T
multumesc mult de tot!