Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Declaratie notariala
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Declaratie notariala

Exista asa ceva si ce forta poate avea o declaratie notariala a unui solicitant de finantare nerambursabila catre finantator cum ca daca in decursul a 5 ani de la acordarea finantarii un audit /curte de conturi constata ca unele cheltuieli nu sunt eligibile/legale , solictantul sa dea banii inapoi?
Ramona24, utilizator
Declaratia notariala este pe proprie raspundere a reprezentantului beneficiarului se supune Codului Penal. Daca beneficiarul nu respecta regulile privind cheltuirea banilor publici ai proiectului, nu respecta bugetul aprobat al proiectului, acesta va raspunde in fata Am-ului la rambursarea finala, cand trebuie sa aiba si raportul final al auditorului. daca s constata inadvertente in cheltuiala banilor nu va primi rambursarea finala a proiectului. Aceste verificari se pot face pe toata perioada de verificare a proiectelor respectiv 5 ani.