Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit bancar

Buna ziua,
Acum 3 ani am facut un credit de nevoi personale, girand alta persoana cu apartamentul....Cu toate ca banii eu i-am scos de la casierie,fiind titular, nu am beneficiat de nici un banut, tot ce s-a cumparat (marfa, auto...) au ramas la persoana respectiva.....A platit pana in aceasta luna ratele, (prin intelegere verbala) dar deodata nu mai vrea sa achite....Cum il pot determina sa plateasca, actiune judecatoreasca, amenintare cu recuperatori....Daca nu mai am nici un venit in tara, banca il poate soma pe el ?

Multumesc anticipat.
Buna dimineata,

din povestea dvs. reiese faptul ca ati facut in nume personal un credit de nevoi personale, garantind imprumutul in nume propriu cu apartamentul detinut in proprietate de catre dvs.

Ce ati facut dvs. cu banii nu priveste banca. Daca aceea persoana, careia i-ati dat suma de bani nu figureaza ca avand vreo calitate in acel contract, doar dvs. sunteti persoana impotriva careia banca se va indrepta in vederea recuperarii debitelor.

In masura in care aveti dovezi din care sa rezulte ati dat o suma de bani acelei persoane va puteti indrepta impotriva acesteia cu actiune in justitie in vederea recuperarii acesteia, insa acest demers va dura , iar banca poate demara impotriva dvs. executarea silita.

Nu, acea persoana a girat cu proprietatea sa, scuze pentru exprimare...el are calitatea de Girant in contractul cu banca...Daca plec din tara, eu o sa ajung in Biroul de Credit figurand ca rau-platnic, banuiesc.....Banca il poate soma pe el? Nu vreau sa ajung in postura in care banca imi pune oprire pe salariu, pentru niste bani de care nu am beneficiat....Sau cum il pot constrange? La notar nu vrea sa mearga sa dea declaratie ca-si asuma plata la timp.....Nu mai stiu...Va rog ajutati-ma !!
irina_istrate, utilizator
Pai e interesul lui sa plateasca, altfel ramane fara casa !
este interesul lui, dar pana acolo, banca imi pune oprire pe salariu....procedurile sunt destul de anevoioase si eu sunt primul vizat....daca eu nu mai am venit in tara, cu ce ma mai constrange banca??
Daca dvs. nu aveti bunuri urmaribile in tara se va proceda la executarea garantiei creditului.
Nu este fezabil sa se treaca la o urmarire silita internationala cata vreme exista un imobil ipotecat in tara.
Garantul fie va achita, fie i se va scoate la vanzare imobilul.
Intelept ar fi fost sa fi facut un act prin care sa mentionati ca i-ati remis suma de bani imprumutata de la banca si ca persoana aceea se obliga sa suporte ratele. Oricum, imobilul va fi executat inainte de salariul dvs. din strainatate.