Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aplicabilitate CCMN
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aplicabilitate CCMN

Buna ziua,

In august 2012 am fost angajata cu CIM pe perioada nedeterminata in care se facea trimitere la CCMU 2895/29.11.2006 la niv national.
Acum mi s-a desfacut CIM cu art. 65 C.m.

Am dreptul la salariul compensator?

Multumesc
CCMN mentionat in contract nu mai este in vigoare, deci prevederile sale nu mai sunt aplicabile.
Codul Muncii prevede doar posibilitatea de a beneficia de compensatii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

In speta, acordarea de salarii compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in regulamentul intern al angajatorului si/sau in ccm aplicabil acestuia.
In primul rand multumesc pentru promptitudine.

Nelamurirea mea este urmatoarea:
daca se precizeaza ca "prevederile prezentului CIM se completeaza cu dispozitiile Codului muncii si ale CCMU inregistrat sub nr. 2985/29.11.2006", chiar daca acesta nu mai este in vigoare, prin semnarea CIM nu se poate interpreta ca partile au inteles sa includa respectivele prevederi mai favorabile?
La momentul incheierii CIM oricum CCM nu mai era in vigoare ...

regulamentul intern nu prevede salariu compensator.
adelinapetrescu, utilizator
Atata timp cat un act nu mai exista ,nu se mai poate deduce ca partile au inteles sa includa prevederile mai favorabile.