Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lucrare de constructii ce a afectat o proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lucrare de constructii ce a afectat o proprietate vecina

Un antreprenor a executat excavari pentru fundatia unei constructii foarte mari, pentru care nu este facut nici un anunt in ce consta. Proprietarii imobilelor vecine nu au fost si nu sunt anuntati ce fel de constructie va fi si care vor fi limitele constructiei pana la limita de proprietate.
Mai mult utilajele cu care s-au executat lucrarile a deteriorat gardul de beton de la limita unei proprietati, dalele de beton fiind impinse in interiorul unei proprietati ce nu apartine proprietarului ce executa constructia.
1. Unde trebuiesc facute demersurile pentru aducerea la cunostiinta a tipului de constructie ce se executa si verificarea daca proiectul acestei constructii respecta distantele minime fata de proprietatile (constructiile) vecine?
2. Cum trebuie tratata problema afectarii altei proprietati, respectiv deteriorarea unei constructii (magazii) amplasata langa gardul deteriorat?
Puteți sesiza Inspectoratul de stat pentru construcții.
Anuntarea inceperii lucrarilor la Primarie si la Inspectia de Stat in Constructii si inceperea constructiei este obligatorie.
Lucrarile de construire pot incepe numai dupa ce a fost obtinuta Autorizatia de construire (A.C.) si au fost anuntate (cu minim 5 zile inainte de inceperea lucrarilor) Primaria locala si Inspectoratul de Stat in Constructii (I.S.C.)
La inceperea lucrarilor, la locul constructiei trebuie sa existe un panou de identificare a santierului de constructii pe care sunt inscrise date despre lucrare (denumire si adresa obiectiv, beneficiar, proiectant, constructor, nr. autorizatie, termen de executie, data inceperii si finalizarii constructiei).
Formularele necesare, inclusiv formularul "model panou", se elibereaza de catre Primaria locala, o data cu eliberarea autorizatiei de construcții.
Va recomand sa incercati sa contactati pe un responsabil al constructiei vecine pentru negocieri, obtineti mai multe avantaje daca va intelegeti direct cu ei.
In cazul plangerilor catre autoritati, negocierile sunt compromise, se instituie o stare de razboi si partile sunt mai putin dispuse sa-si faca compromisuri, mai ales daca se trece cu bine de inspectii. In acest caz, veti fi nevoiti sa ajungeti in instanta si nu cred ca e cel mai avanmtajos pentru dv.

IN concluzie, notificati-i, dati-le termen, negociati si vedeti apoi.