Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie constructie gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie constructie gard

Buna seara! In cazul in care as vrea sa construiesc un gard(din tabla) pe proprietatea mea, intre mine si vecin am nevoie de autorizatie de constructie? Va multumesc!
DA, autorizatie de constructie, daca acolo nu exista un gard care ar necesita doar reparatii.
Dar ...in practica mai sunt si scapari cu privire la aceasta obligatie, in functie de situatii ...
Orice constructie care nu presupune fundatie de beton, nu are nevoie de autorizatie de constructie. Asa ca puteti face gardul din lemn sau tabla, atata timp cat nu turnati un toclu de beton.
Legea constructiilor spune ca:
Art. 3 (1) Construcţiile civile, industriale, agricole, cele pentru susţinerea instalaţiilor şi utilajelor tehnologice, pentru infrastructură de orice fel sau de oricare altă natură se pot realiza numai cu respectarea autorizaţiei de construire, precum şi a reglementărilor privind proiectarea şi executarea construcţiilor, pentru:
.......
d) împrejmuiri şi mobilier urban, amenajări de spaţii verzi, parcuri, locuri de joacă şi agrement, pieţe şi alte lucrări

NU spune nimic de fundatii de beton sau altceva in acest sens.

Cat priveste reparatiile, se scrie in lege ca:
Art. 11 (1) Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă şi/sau aspectul arhitectural al construcţiilor:
a) reparaţii la împrejmuiri, acoperişuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora şi materialele din care sunt executate
; ............
trandafir2, moderator