Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Documente in original conducator auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Documente in original conducator auto

Buna ziua! In calitate de conducator auto trebuie sa am la mine documentele prevazute de lege, dar nu am vazut in textul de lege sa specifice clar daca documentele trebuie sa fie in original sau se pot prezenta si copii ale acestora. La polita RCA, daca prezint copie dupa aceasta, sunt pasibil de sanctiune contraventionala?Va multumesc!
Legea spune clar: Conducătorul de autovehicul sau tramvai este obligat:
1. Să aibă asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi, după caz, atestatul profesional, precum şi celelalte documente prevăzute de legislaţia în vigoare.

Trebuie sa aveti actele, nu copiile lor
si la RCA este acelasi lucru?
Consider ca da