Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sponsorizare constructie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sponsorizare constructie

Buna ziua,

Am marea rugaminte de a ma ajuta cu o monografie pentru o constructie realizata din sponsorizari. O organizatie a primit suma de 55.000 lei ca sponsorizare pentru a realiza o constructie. Lucrarile sunt contractate de organizatie de la diversi furnizori. Cum si cand inregistrez constructia? Cum si cand inregistrez sponsorizarea ca venit?

Sponzorizarea o inregistrati la venituri in momentul in care ati primit-o.

Constructia o inregistrati la imobilizari in curs de executie pana la receptia finala a lucrarii. Atunci o treceti de la imobilizari in curs la constructii.
Am inteles. Multumesc mult.