avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Patrimoniu initial al unei asociatii nonprofit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Patrimoniu initial al unei asociatii nonprofit

Am o mare nelamurire:
-am infiintat o asociati nonprofit , in care imobilul unde functioneaza este proprietatea mea.
-initial , am facut facut imbunatatiri ale imobilului [centrala termica, geamuri ,usi,interioare,etc] , acestea fiind facturate pe persoana fizica proprietara a imobilului.
-facturile sint datate atit inainte de infintatre asociatie cit si dupa infintare asociatie

Intrebare: aceste investitii se pot considera patrimoniu al asociatiei ?;asociatia se foloseste de aceste imbunatatiri
[ link extern ]

OG 26/200, art. 6, al.2, lit. f spune clar, pe site-ul www.cdep.ro, deci o sursa de incredere:
f) patrimoniul iniţial al asociaţiei; activul patrimonial, în valoare de cel puţin dublul salariului minim brut pe economie, la data constituirii asociaţiei, este alcătuit din aportul în natură şi/sau în bani al asociaţilor;

Adica DUBLUL lui 600, adica 1200.
Daca s-a modificat articolul respectiv din ordonanta, imi cer scuze, tocmai imi infiintez un club sportiv si trebuie sa depun patrimoniul respectiv, deci m-as bucura tare, dar altfel... e cam clar 2 x sal. minim brut.

Cu stima,
Andrei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce tip de o.n.g. am nevoie? ADouaSansa ADouaSansa Buna ziua tuturor. :D Incerc a infiinta o organizatie non-guvernamentala pentru infiintarea unui nou centru de dezintoxicare (toxicodependenta droguri) ... (vezi toată discuția)
Inregistrare asociatie - patrimoniu initial portik portik Care este patrimoniul initial al unei asociatii ? a) un salar brut pe economie ? (conf. OG nr.26/2000 art.6) sau b). doua salarii brut pe economie ( ... (vezi toată discuția)