Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pedeapsa cu executare- cand pot sa formulez cerere ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Pedeapsa cu executare- cand pot sa formulez cerere pentru reabilitare ?

buna ziua am o rugaminte daca puteti sa ma ajutati cu un sfat...anterior 28:02:2009 am fost condamnat la 3ani de inchisoare cu executare din care am executat 1,9luni si am fost eliberat conditionat 15:12:2010 datorita bunei purtari si faptului ca am iesit la munca . As dori sa stiu si eu cand as putea sa imi fac si eu reabilitarea pentru a avea cazierul curat deoarece mi-se solicita la locul de munca si nas vrea sa mai fie patat .
Puteti deja solicita instantei sa constate reabilitarea avind in vedere ca reabilitarea intervine la 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani, conform noilor dispozitii ale Codului penal.
deci nu exista nici o problema pentru ami face reabilitarea? Va multumesc pentru raspunsul acordat.
Adresati-va instantei de judecata, pentru a fi constata reabilitarea.
Va multumesc .
Unii prieteni mi-au zis ca nu pot deoarece nu a trecut termenul si nu stiam daca pot sa inaintez cererea in instant,a sa nu fac acest lucru degeaba.:\">
De aceea v-am rugat sa imi dati un raspuns de cat concret, ca nu ma pricep cum sa calculez perioada care am fost condamnat si de cand m-am eliberat cat trebuie sa mai treaca sa ma pot reabilita ?

Editat de moderator simonette12 motiv pct.1.3 din Regulement
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Opinia mea este ca inca nu puteti formula cererea de reabilitare.
Intr-adevar condamnatul poate fi reabilitat la cerere dupa implinirea termenului de 4 ani potrivit disp.art 166 din noul cod penal, insa cei 4 ani se calculeaza potrivit disp.art.167 al.1 de la data cand a luat sfarsit executarea pedepsei principale si care nu este data la care ati fost liberat conditionat.
Astfel , calculati 3 ani de la data la care ati fost incarcerat si de la acea data (care probabil este undeva prin martie 2012 -dvs. aveti data exacta), adaugati cei 4 ani prevazuti de lege si veti ajunge astfel undeva prin 2016.
Bineinteles calculul termenului se face avand in vedere dispozitiile art.269 din noul cod.de proc.pen.