Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnat la o pedeapsa de 4 ani si 6 luni cu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnat la o pedeapsa de 4 ani si 6 luni cu executare - cand pot depune cererea de reabilitare judecatoreasca?

arestat pe 19.06.2016 , liberat conditionat 02.10.2018 , condamanat la 4,6 ani. cam cnd as putea depunse cerere de reabilitare judecatoreasca
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Dupa 8 ani si 6 luni de cand ati fost incarcerat.
cred ca ati grestit pe codul nou am condamnarea

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Dupa 8 ani si 6 luni de cand ati fost incarcerat.

Nu am gresit.
Calculul termenului are in vedere disp.art.166 ncp, care prevede ca in cazul unei pedepse mai mari de 2 ani, care nu depseste insa 5 ani, asa cum este cea a dvs. este de 4 ani.
Apoi , acest termen se calculeaza potrivit disp.art 167 de la data la care a luat sfarsit executarea.
in cazul dvs. fiind incarcerat la data de 19.06.2016, calculati 4 ani si 6 luni de la data incarcerarii si aflati data la care s-ar fi sfarsit executarea daca ati fi executat zi la zi..
Dvs. ati fost liberat conditionat insa pentru reabilitare nu are relevanta data liberarii.
De la data la care a luat sfarsit executarea, calculata asa cum am aratat mai sus, se adauga inca 4 ani, asa cum prevede art.166 c.pen., deci total 8 ani si 6 luni de la data incarcerarii.

Art. 167: Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
...................................................
Art. 166
Reabilitarea judecătorească
(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;
.........................................................
MARTA SIMONA PETRE, Avocat