Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis conducere.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis conducere.

In urma unui accident mi s-a suspendat permisul de conducere.La biroul tamponari am dat urmatoarea declaratie:circulind pe un drum cu o banda pe sens am intilnit intr-o curba fara vizibilitate un autoturism oprit care vroia sa vireze stinga peste linia continua,pentru a evita impactul am frinat am derapat si am intrat pe celalalt sens de mers tamponindu-ma cu autoturismul cra venea din fata din accident nerezultind victime.Mentionez ca aceiasi declaratie a dat si conducatorul autoturismului avariat.Agentul de la tamponari a constatat ca eu asi fi vrut sa depasesc autoturismul oprit.Ce sansa asi avea pentru a cistiga contestatia Va multumesc.
Unde a incadrat fapta, ce scrie in procesul verbal?
AvTudor_com, utilizator
Nu pre inteleg, ceva de genul:art132dinROUG195/12 si sanctinat de art101/31A (sau 101/3/A)dinOUG195/02