avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Licente programe si software
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Licente programe si software

Buna ziua , doresc sa infintez un srl , si vreau sa stiu pentru ce programe sunt obligat sa am licenta in afara de windows ? Gen abobe flash player , abobe reader , antivirusul o sa il folosesc pe cel de la microsoft ,din cate stiu ai licenta free la antivirus daca cumperi licenta la windows .
Cel mai recent răspuns: titus_steel , utilizator 14:59, 19 Martie 2015
Nu aveti nevoie sa platiti pt. ca puteti ,,ocoli" softurile cu licenta!
Ma gandesc daca nu v-au influentat guvernantii, care trebuia/nu trebuia, au platit licenta :D
Pt. fiecare soft cu licenta sunt cel putin doua free/open source :yes:
Sistemul de operare windows (xp / 7/ 8/ 8.1/ etc) poate fi inlocuit cu linux (dar nu numai!).
Adobe flash player sau adobe reader sunt gratuite!
Despre antivirusuri ce sa mai spun?!
Cu licenta/fara licenta/trial isi fac cam la fel treaba, dar daca d-voastra ,,navigati" cu grija nici nu aveti nevoie de antivirus.
P.S. Va recomand o scanare la cateva zile cu malwarebytes anti-malware (varianta free cu update la zi) !
Ultima modificare: Joi, 19 Martie 2015
DlGoe, utilizator
Multumesc, desi as prefera sa merg pe windows cu licenta , ma gandeam ca trebuie licenta si la adobe flash player sau reader , de micosoft office nu am nevoie
Daca asa doriti, ok!
Inca un sfat: cumparati un windows 7 ultimate (ATENTIE de unde achizitionati, unii va pot cere si 1000 de lei!!!), oricum, este sub windows 8/8.1 ca pret, iar ca performante este mut peste ce aveti nevoie.
Aici importanta este ,,masina" pe care-l instalati.
Cand se va lansa windows 10, toti care au instalat windows 7/8/8.1 cu licenta, vor putea sa-l instaleze gratis!
Ultima modificare: Joi, 19 Martie 2015
DlGoe, utilizator
Super , desi am vazut windows 8.1 cu licenta RETAIL in jur de 500- 600 lei . Inca ceva trebuie neaprat ca pc si windowsul sa fie cuparat pe numele firmei ,sau se poate si pe numele meu personal ?
Ultima modificare: Joi, 19 Martie 2015
titus_steel, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Licenta windows ContSters138151 ContSters138151 Buna seara, Un magazin la inceput de drum care se ocupa cu comercializarea obiectelor de papetarie, doreste sa aduca un calculator si sa se ocupe de listat ... (vezi toată discuția)
Creator de software care foloseste programe piratate cuiumcn cuiumcn "Teoretic" -vorbind: vreau sa fac un cd multimedia aditional pentru o carte: pentru aceasta am nevoie sa modific poze,filme,imagini 3d,etc. M-ar costa cam 6000 ... (vezi toată discuția)
Licente programe Daniela2172 Daniela2172 buna ziua. va rog frumos daca stie cineva care sunt programele ( soft si so) care necesita cumparare de licenta. eu stiu ca trebuie pentru windows si office. ... (vezi toată discuția)