avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Executor judecatoresc sau scoatere la licitatie?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Executor judecatoresc sau scoatere la licitatie?

buna ziua...va rugam sa ne lamuriti cu privire la o situatie atipica...
un locatar din blocul nostru a inregistrat datorii multe la plata intretinerii drept pt care a fost actionat in judecata...procesul s-a incheiat cu hotarare favorabila pt asociatia de propietari...acum incepe insa calvarul
...locatarul respectiv,nu este propietar de drept al ap. ci mama acestuia care intre timp a decedat...fiul [locatarul] respectiv spune ca nu are bani sa faca succesiunea si celelalte acte necesare vanzarii apartamentului,locuieste in continuare in apartament si inregistreaza deasemenea datorii in continuare la plata intretinerii...unii membrii ai asociatiei spun chiar ca respectivul a fost invatat sa nu faca nimic,caci nu va suporta nici o rigoare a legi...
care este urmatorul pas ce trebuie facut de asociatia de propietari ????
Ultima modificare: Luni, 6 Octombrie 2014
val3ros, utilizator
Cel mai recent răspuns: Modica , utilizator 17:47, 26 Octombrie 2014
este vorba despre suma de executat silit, fara onorariu executor, care este undeva la 10 % din suma, plus cheltuieli de executare. Onorariul si ch de executare vor fi suportate in final de debitor, creditorul va avansa doar cheltuielile si o mica parte de onorariu, in functie de intelegerea cu executorul.
Daca nu se executa imobiliar se scot bunuri mobile pt. recuperarea datoriei si ultima versiune fiind proprire din salariu .Daca inculpatul detine autoturism se poate scoate la licitatie pt. recuperare datoriei.
Poprire din salariu se i-a din venitul familiei sau a inculpatului si pana la cat la suta din venit se poate retine .
Ultima modificare: Vineri, 17 Octombrie 2014
BEN46, utilizator
cand si cum se poate apela la firme de recuperare pt recuperarea debitului ?
poparlan a scris:

cand si cum se poate apela la firme de recuperare pt recuperarea debitului ?

In urma unei sentinte judecatoresti.
Exista si firme de recuperari, dar nu va recomand - urmeaza aceiasi pasi, dar cu procent din suma restanta - dare in judecata, angajare executor etc.
Am apelat la un moment dat la o asemenea firma si a durat si a costat mai mult decat cu angajare avocat.
BEN46 a scris:

Daca nu se executa imobiliar se scot bunuri mobile pt. recuperarea datoriei si ultima versiune fiind proprire din salariu .Daca inculpatul detine autoturism se poate scoate la licitatie pt. recuperare datoriei.

Numai prin executie se pot recupera debitele. Asociatia nu este indreptatita sa scoata bunuri la licitatie. Acesta stabileste si modul in care va decurge executia. In cazul in care nu are cum sa-l execute (nu este salariat, nu are conturi in banci, nu are bunuri de valoare) executia nu se va putea efectua, dar onorariul executor va fi achitat de catre asociatie, indiferent de solutionarea executiei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Octombrie 2014
Modica, utilizator
Avem dosar de executare silita sub 10.000 lei .
La executarea bunurilor mobile , Asociatia de proprietari poate fi reprezentata pt. asi apara interesele sau executorul poate lua o hotarare si in lipsa A.P. ?

Alte discuții în legătură

Recuperare creante de la un apartament care se afla in executare juecatoreasca florip florip un locatar al asociatiei de prioprietari (pers.juridica) garanteaza (gireaza) cu apartamentul, un credit bancar pentru a alta persoana fizica in favoarea ... (vezi toată discuția)
Privilegiu imobiliar tashmin tashmin Buna seara, Sper sa ma puteti lamuri cu cateva probleme:1. in cazul in care se instituie privilegiu imobilar fata de un propietar restantier, cererea in ... (vezi toată discuția)
Apartament la licitatie sorin0206 sorin0206 salutare ,am citeva nelamuriri si va rog daca ma poate ajuta cineva sa-mi scrieti concret ce ar trebui sa fac in cazul meu.Am participat la licitatia unui ... (vezi toată discuția)