Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba a CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba a CIM

Vă rog să ma ajutati cu un punct de vedere pentru următoarea problemă.
Am un angajat cu CIM pe perioada nedeterminată cu per. de proba de 90 zile (art. 31 (1) din Codul muncii, se apropie implinirea celor 90 de zile calendaristice, dar el a fost în incapacitate de muncă după 10 zile de la angajare. E clar că nu pot să-i comunic notificarea de incetare a CIM fiind în incapacitate temporară de muncă, Angajatorul nu si-a format un p.d.v. referitor la aptitudinile salariatului deoarece timpul a fost scurt..
Întrebarea mea este: pot să consider că perioada de probă se suspendă în conf. cu art. "Art. 49 - (6) În cazul suspendării contractului individual de muncă se suspendă toate termenele care au legătură cu încheierea, modificarea, executarea sau încetarea contractului individual de muncă, cu excepţia situaţiilor în care contractul individual de muncă încetează de drept."
Angajatul are dreptul la perioada de proba pentru a demonstra aptitudinile profesionale. Angajatorul doreşte să prelungească perioada de probă cu zilele în care CIM a fost suspendat pentru incapacitate de muncă dar vrea să fie corect din punct de vedere legal, practic cele 90 de zile calendaristice vor fi depăşite......cu zilele de concediu medical.
Vă multumesc.

Va puteti prevala de prevederile art.49 alin.6 C.mun. Insa acest lucru , trebuia comunicat si salariatului in cauza.