Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cim nedeterminat cu perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cim nedeterminat cu perioada de proba

Daca firma unde sunt angajat pe durata nedeterminata, dar sunt in perioada de proba de 90 de zile considera ca nu sunt corespunzator si doreste sa-mi inceteze CIM, provocandu-mi un accident din punct de vedere al sanatatii, pot sa beneficiez de concediu medical. Acesta mai poate in aceasta situatie sa suspende incetarea CIM????
Codul Muncii
art.49
....
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

art.50
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
....