Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligativitatea salariilor compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligativitatea salariilor compensatorii

Buna ziua!

Vreau sa stiu daca, in cazul unei concedieri individuale ce nu tine de persoana salariatului, angajatorul este obligat sa plateasca " cel putin un salariu compensatoriu" conform art.78 din CCM la nivel national si in care este termenul de acordare a compensatiei?

Va multumesc.
LauraMirabela, utilizator
1. Incepand cu anul 2011 nu mai exista CCM unic la nivel national (CCMUNN).

2. - Asemenea prevederi sunt specificate numai in CCM aplicabil unitatii in care lucrati sau in Regulamentul intern al unitatii.
- Tot acolo trebuie sa fie prevazute si conditiile si termenele de acordare.
De la 01.012011 , nu mai exista niciun CCMN, astfel incat angajatorii sa aiba obligatia de a va acorda asa ceva.

Odata cu intrarea in vigoare a Legii 62/2011 , nu se mai pot incheia c.c.m. la nivel national.
Va multumesc.