Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camera video
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camera video

Buna seara!
Am voie sa imi montez o camera de supraveghere deasupra usii mele, usa apartamentului? (mentionez ca locuiesc la bloc). Camera sa fie pe casa scarii, evident.

Imi poate interzice cineva acest lucru sau ar trebui sa obtin vr'un acord sau vr'un act?

Multumesc!
nu este voie sa montati caere de supraveghere in spatiile comune si publice .
daca vreti puteti s-o montati in apartament si sa supravegheze intrarea in casa dumneavoastra .
@Dinte

Intrebati vecinii de palier daca sunt de acord si apoi solicitati acordul comitetului executiv (presedintelui).
daca se primeste acordul , se poate angaja o societate abilitata in asa ceva .
personal , nu aveti voie sa montati camere de supraveghere .
mai jos legea din constitutie care interzice acest lucru.

[ link extern ]
elga50, moderator
Bineinteles ca voi apela la o firma abilitata in caz ca se va putea. Doar voiam sa stiu daca mi se poate permite....
Daca ne gandim la multele camere montate in scara, la intrarea in bloc, ar trebui sa se poata.

Multumesc pentru raspunsuri.
Atentie sporita referitor la accesul si utilizarea datelor stocate de sistemul de supraveghere -date cu caracter special,aflate sub incidenta disp L nr L nr 677 din 2001 privind protectia datelor cu caracter personal