avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camera video
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camera video

Buna seara!
Am voie sa imi montez o camera de supraveghere deasupra usii mele, usa apartamentului? (mentionez ca locuiesc la bloc). Camera sa fie pe casa scarii, evident.

Imi poate interzice cineva acest lucru sau ar trebui sa obtin vr'un acord sau vr'un act?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 23:25, 10 Octombrie 2014
nu este voie sa montati caere de supraveghere in spatiile comune si publice .
daca vreti puteti s-o montati in apartament si sa supravegheze intrarea in casa dumneavoastra .
@Dinte

Intrebati vecinii de palier daca sunt de acord si apoi solicitati acordul comitetului executiv (presedintelui).
daca se primeste acordul , se poate angaja o societate abilitata in asa ceva .
personal , nu aveti voie sa montati camere de supraveghere .
mai jos legea din constitutie care interzice acest lucru.

[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 8 Octombrie 2014
elga50, moderator
Bineinteles ca voi apela la o firma abilitata in caz ca se va putea. Doar voiam sa stiu daca mi se poate permite....
Daca ne gandim la multele camere montate in scara, la intrarea in bloc, ar trebui sa se poata.

Multumesc pentru raspunsuri.
Atentie sporita referitor la accesul si utilizarea datelor stocate de sistemul de supraveghere -date cu caracter special,aflate sub incidenta disp L nr L nr 677 din 2001 privind protectia datelor cu caracter personal

Alte discuții în legătură

Autorizatie camere supraveghere apartament bloc Gigi-55 Gigi-55 Stau la bloc la parter, si vreau sa montez camere cu inregistrare, una la geamul din dormitor, si una la usa sa vad cine suna, sau cine forteaza in lipsa mea, ... (vezi toată discuția)
Montaj camere de supraveghere la bloc. MihaiGherasim MihaiGherasim Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Locuiesc intr-un bloc cu 4 scari, 10 apartamente pe scara, in ultima scara a blocului (forma de L). Nu avem asociatie de ... (vezi toată discuția)
Videointerfon la bloc hex_xeh hex_xeh Buna ziua! Doresc sa instalez un interfon video de tip Google Nest Doorbell. Locuiesc la bloc si asta ar presupune ca va fi instalat in fata usii. Mentionez ... (vezi toată discuția)