Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art 276 NCP , abrogat?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art 276 NCP , abrogat?

Buna ziua,
Dupa cum am inteles din articolele publicate pe internet,art.276 din NCP,care se refera la "Presiuni asupra justitiei" ar fi fost abrogat.
Insa,nu gasesc Monitorul Oficial in care s-a publicat aceasta abrogare.
Stie cineva ceva despre acest subiect ?
Practic,vreau sa stiu daca este abrogat sau nu ! Si unde scrie Oficial acest lucru.
Va multumesc.
art. 276 C.pen. nu este abrogat.
Atat senatul cat si camera au votat abrogarea lui, urmeaza ca legea sa fie promulgata de presedinte daca nu e atacata la CCR. Probabil intr-o luna, articolul ala dispare din CP
lucianrosca, utilizator
Tocmai a anuntat presedintele ca modificarea va fi atacata la CCR :)

lucianrosca a scris:

Atat senatul cat si camera au votat abrogarea lui, urmeaza ca legea sa fie promulgata de presedinte daca nu e atacata la CCR. Probabil intr-o luna, articolul ala dispare din CP

Deci,in acest moment,este in vigoare ?
da

gigelas a scris:

Deci,in acest moment,este in vigoare ?