avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art 276 NCP , abrogat?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art 276 NCP , abrogat?

Buna ziua,
Dupa cum am inteles din articolele publicate pe internet,art.276 din NCP,care se refera la "Presiuni asupra justitiei" ar fi fost abrogat.
Insa,nu gasesc Monitorul Oficial in care s-a publicat aceasta abrogare.
Stie cineva ceva despre acest subiect ?
Practic,vreau sa stiu daca este abrogat sau nu ! Si unde scrie Oficial acest lucru.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 22:58, 8 Decembrie 2014
art. 276 C.pen. nu este abrogat.
Atat senatul cat si camera au votat abrogarea lui, urmeaza ca legea sa fie promulgata de presedinte daca nu e atacata la CCR. Probabil intr-o luna, articolul ala dispare din CP
Ultima modificare: Joi, 9 Octombrie 2014
lucianrosca, utilizator
Tocmai a anuntat presedintele ca modificarea va fi atacata la CCR :)

lucianrosca a scris:

Atat senatul cat si camera au votat abrogarea lui, urmeaza ca legea sa fie promulgata de presedinte daca nu e atacata la CCR. Probabil intr-o luna, articolul ala dispare din CP


Deci,in acest moment,este in vigoare ?
da

gigelas a scris:

Deci,in acest moment,este in vigoare ?



Alte discuții în legătură

Art. 276 se abroga incepand de cand? comerciantu comerciantu CC a respins obiectia de neconstitutionalitate pe 4/11,deci legea se abroga?,sau este doar o stire?(art 276 din legea 286/2009) (vezi toată discuția)
Art. 276 noul cod penal nicolaee nicolaee Stie cineva daca s-a promulgat legea pentru abrogarea art. 276 (presiuni asupra justitiei) din noul cod penal? (vezi toată discuția)
Reabilitarea dupa noul cod penal ContSters94352 ContSters94352 acum ca sa publicat noul cod penal in MO, pe cind va intra in vigoare?pentru ca dupa vechiul cod penal reabilitarea in cazul meu se poate face dupa 1o ani, ... (vezi toată discuția)