avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art. 276 se abroga incepand de cand?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art. 276 se abroga incepand de cand?

CC a respins obiectia de neconstitutionalitate pe 4/11,deci legea se abroga?,sau este doar o stire?(art 276 din legea 286/2009)
Art 276 este in vigoare, intrucat CCR a respins obiectia de neconstitutionalitate ca fiind neintemeiata.
multumesc o seara buna
În Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 887 din data de 5 decembrie 2014 a fost publicată Legea nr. 159/2014 pentru abrogarea art. 276 din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art 276 ncp , abrogat? gigelas gigelas Buna ziua, Dupa cum am inteles din articolele publicate pe internet,art.276 din NCP,care se refera la \\"Presiuni asupra justitiei\\" ar fi fost ... (vezi toată discuția)
Părţile din procesele penale se pot împăca şi după sesizarea instanţei de judecată Ana Cristina Margu Birou de mediator Ana Cristina Margu Birou de mediator Părţile implicate în procese penale se pot împăca şi după sesizarea instanţei de judecată, a decis, marţi, Curtea Constituţională (CC), care a ... (vezi toată discuția)
Interpretare art 446 din legea nr.286/2009 panturu_nelu panturu_nelu Va rog daca se poate sa-mi dati o parere (interpretare) referitoare la art.446,alin.1,2 si3 din codul penal din 25 iunie 2009. legea 286 Din ce inteleg eu ... (vezi toată discuția)