Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitarea dupa noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitarea dupa noul cod penal

acum ca sa publicat noul cod penal in MO, pe cind va intra in vigoare?pentru ca dupa vechiul cod penal reabilitarea in cazul meu se poate face dupa 1o ani, dupa noul cod penal ar fi dupa 5 ani, si asa as reusi si eu sa fac reabilitarea. multumesc.
la data care urmeaza sa se stabileasca prin lege. Proiectul de lege trebuie sa fie inaintat in 12 luni. Probabil vreo 2-3 ani (asta daca o sa intre in vigoare)
Momentan a fost publicat in MO, insa nu se stie cand va intra in vigoare. Mister total....si ne intrebam: va intra in vigoare.
Sa nu se intample ca si cu codul penal din 2004 (care nu a mai intrat niciodata in vigoare).
Legea nr. 286/2009 privind Codul penal

publicata in Monitorul Oficial al Romaniei,

Partea 1, Nr. 510 din 24 iulie 2009

Această lege a fost adoptată la data de 25 iunie 2009, în temeiul prevederilor art. 114 alin. (3) din Constitutia României,
republicată, în urma angajării răspunderii Guvernului în fata Camerei Deputatilor si a Senatului, în sedinta comună din data de 22.06.2009

Dispozitii finale
Intrarea în vigoare
Art. 446. - (1) Prezentul cod intră în vigoare la data care va fi stabilită în legea
pentru punerea în aplicare a acestuia, cu exceptia dispozitiilor alin. (2) si alin. (3), care
intră în vigoare la 4 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I,
a prezentului cod.
(2) Legea nr. 301/2004 - Codul penal, publicată în Monitorul Oficial al României,
Partea I, nr. 575 din 29 iunie 2004, cu modificările ulterioare, si Legea nr. 294/2004
privind executarea pedepselor si a măsurilor dispuse de organele judiciare în cursul
procesului penal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 591 din 1 iulie 2004,
cu modificările ulterioare, se abrogă.
(3) În termen de 12 luni de la data publicării prezentului cod în Monitorul Oficial al
României, Partea I, Guvernul va supune Parlamentului spre adoptare proiectul de
lege pentru punerea în aplicare a Codului penal.

PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTAtILOR
ROBERTA ALMA ANASTASE
PRESEDINTELE SENATULUI
MIRCEA-DAN GEOANÃ
Bucuresti, 17 iulie 2009.
Nr. 286.